Wiadomości

  • 23 grudnia 2020
  • 27 grudnia 2020
  • wyświetleń: 14792

Po zakupie PG Silesia przez Bumech praca ma ruszyć pełną parą

Tydzień temu - w środę, 16 grudnia - poinformowano o transakcji przejęcia PG Silesia od EPH przez Bumech. Jak informuje w rozmowie z nettg.pl - portalem Trybuny Górniczej - Andrzej Buczak, prezes zarządu Bumechu, prace w czechowickim zakładzie mają ruszyć "pełną parą". Co ciekawe, katowicka spółka już zarabia na kupnie PG Silesia.

zachód słońca, PG Silesia, kopalnia
Po zakupie PG Silesia przez Bumech praca ma ruszyć pełną parą · fot. Reconmedia


W ostatnich latach Silesia produkowała ok. 1,4-1,7 mln t węgla energetycznego rocznie. Jeszcze w lipcu 2019 roku wydobyto 361,5 tys. t węgla z wyjątkowo wysoką, jak na polskie górnictwo, średnią ok. 950 t węgla na jeden etat w firmie. Jednak kontrahenci, do których trafiał węgiel, zmniejszyli ilość zamawianego surowca, głównie ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na energię. Jaki będzie miało to wpływ na dalszą produkcję Silesii?

- Na razie fedrujemy dwiema ścianami, które zostaną wybrane dopiero w przyszłym roku. Przygotówki zostały wstrzymane decyzją dotychczasowego właściciela i mamy nadzieję, że szybko ruszą, bo to nam zagwarantuje ciągłość wydobycia. Ale to są tylko nasze życzenia. Z nowym właścicielem będziemy chcieli się spotkać jak najszybciej celem omówienia całej problematyki dalszej współpracy - zwrócił uwagę w rozmowie z portalem nettg.pl związkowiec Tomasz Szpyrka.

kopalnia PG Silesia, górnictwo wydobycie
Po zakupie PG Silesia przez Bumech praca ma ruszyć pełną parą · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Według zapewnień kierownictwa Bumechu z tym akurat ma nie być problemów. - Mogę zagwarantować, że z pracownikami, którym zależy na firmie i jej przyszłości, chcemy zawsze współpracować. W tej chwili sen z powiek spędzają nam zatrzymane w trzecim kwartale roboty przygotowawcze, wymagające nakładów sił i środków, co jak wiedzą osoby znające branżę, bardziej wiąże się ze zwiększaniem stanu osobowego niż zmniejszaniem. Na dobrą sprawę roboty przygotowawcze powinny ruszyć wczoraj. Takie są potrzeby firmy. Jest to ważne i odpowiedzialne zadanie organizacyjne, bez nich w trzecim kwartale 2021 r. nie będzie co fedrować - powiedział portalowi Trybuny Górniczej Andrzej Buczak, prezes zarządu Bumechu.

Co ciekawe, Bumech S.A. już zarabia na kupnie PG Silesia. Jak to możliwe? Po ogłoszeniu kupna czechowickiej kopalni przez katowicką spółkę, jej akcje, które notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, poszły mocno w górę - aż o 34% - i w czwartek, 18 grudnia były liderami wzrostów na warszawskim parkiecie. Jak twierdzi Marian Kostempski, były prezes Kopeksu w rozmowie z portalem wnp.pl, kopalnia Silesia ma przed sobą lepsze perspektywy niż przeciętna kopalnia Polskiej Grupy Górniczej.

mp / czecho.pl

źródło: nettg.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj