Wiadomości

  • 29 grudnia 2020
  • 3 stycznia 2021
  • wyświetleń: 8665

Lotos Biopaliwa: Będzie rozbudowa instalacji produkującej FAME

Spółka Lotos Biopaliwa, której siedziba mieści się w Czechowicach-Dziedzicach, przygotowuje się do rozbudowy instalacji produkującej FAME - poinformowało biuro prasowe grupy Lotos.

Instalacjia HDS
Instalacjia HDS · fot. Biuro Prasowe grupy Lotos


Czym są FAME? Są to estry metylowe kwasów tłuszczowych zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Są one stosowane jako biokomponenty w oleju napędowym (ON) lub jako samodzielne paliwo (tzw. biodiesel) W Grupie Kapitałowej Lotos produkcją dodawanych do oleju napędowego estrów otrzymywanych z olejów roślinnych, czyli biokomponentów FAME, zajmuje się spółka Lotos Biopaliwa w Czechowicach-Dziedzicach.

- Spółka ta przygotowuje się do rozbudowy instalacji produkującej FAME, aby umożliwić produkcję biokomponentu UCOME z oleju posmażalniczego - do 50 tysięcy ton rocznie. W odróżnieniu od FAME, biokomponent posmażalniczy liczony jest podwójnie do Narodowego Celu Wskaźnikowego, co ułatwi jego osiągnięcie - informuje Biuro Komunikacji Zewnętrznej Grupy Lotos S.A.

Lotos, spółka,
Główne wejście do rafinerii Lotos w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Informację o rozbudowie instalacji w Czechowicach-Dziedzicach gdańska spółka podała przy okazji wiadomości o wytworzeniu pierwszych w swojej historii biokomponentów: biopropanu, czyli biokomponentu LPG oraz biowęglowodorów ciekłych, czyli biokomponentów oleju napędowego.

- Dzięki zaangażowaniu, otwartości na nowe wyzwania i kreatywności specjalistów pracujących w rafinerii Grupy Lotos, udało się wytworzyć pierwsze w historii spółki biokomponenty LPG i oleju napędowego. To przykład naszej innowacyjności i poważnego podejścia do transformacji energetycznej. Biokomponenty są krokiem w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych. Chcemy być zieloną i nowoczesną rafinerią -komentuje Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy Lotos.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.