czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 grudnia 2020
  • wyświetleń: 5161

Wiosną ruszą kursy pociągów RegioJet z naszego miasta do Pragi

Po decyzji UTK czeski RegioJet ma wymagane pozwolenia dla uruchomienia pociągu z Pragi do Przemyśla przez Kraków i Czechowice-Dziedzice. Chce je uruchomić wiosną. Nie będzie możliwe korzystanie z pociągu do podróży krajowej po Polsce.

Reklama

Wiosna ruszą kursy RegioJet z naszego miasta do Pragi
Wiosną ruszą kursy pociągów RegioJet z naszego miasta do Pragi · fot. RegioJet


RegioJet zyskał wymagane pozwolenia dla uruchomienia pierwszego pociągu w Polsce; wczoraj Urząd Transportu Kolejowego wydał bowiem decyzję w sprawie zgłoszonego w styczniu wniosku o otwarty dostęp do trasy Praga-Kraków-Przemyśl. Decyzja ważna jest przez pięć lat. Znamy szczegóły planowanego od dłuższego czasu wejścia na polski rynek czeskiego prywatnego przewoźnika.

Przewoźnik będzie wykonywał przy pomocy lokomotywy typu Traxx lub Vectron, w zestawieniu składającym się z od 8 do 12 wagonów Bcmz, Bvcmz, Bvcmbz o pojemności od 400 do 600 kuszetek. W pojazdach Przewoźnik zapewni co najmniej 2 miejsca dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Według dołączonego do decyzji rozkładu jazdy, pociąg ma odjeżdżać z Pragi o 22.00, a do Przemyśla dotrze o 7.55. W drogę powrotną uda się o 20.45, a na miejscu będzie o 06.42.

W decyzji zapisano szereg warunków. Przewoźnik musi uruchomić połączenia codziennie; zmienić lub skrócić trasę albo odwołać pociągi można tylko w wyniku przyczyn zewnętrznych. W przypadku prac torowych zmniejszających przepustowość, pierwszeństwo dostępu będą miały pociągi służby publicznej.

Najbardziej zaskakujące jest to, że pociągiem nie będzie można jeździć po Polsce. Przystanki Czechowice-Dziedzice, Kraków Główny i Przemyśl w relacji do Przemyśla będą przeznaczone tylko do wyjścia, a w odwrotnej - tylko do wejścia. Jak potwierdził "Rynkowi Kolejowemu" Aleš Ondrůj, rzecznik RegioJet, to ograniczenie jest zgodne z wnioskiem, złożonym przez przewoźnika. Chodziło o szybkość procesu przyznania otwartego dostępu dla uruchomienia komfortowego połączenia międzynarodowego nocnego z wagonami sypialnymi.

Przewoźnik podał "RK" więcej szczegółów na temat swojego wejścia na polski rynek; działalność planuje rozpocząć na przełomie marca i kwietnia 2021 roku. Dokładna data uruchomienia połączenia zależy od zniesienia ograniczeń związanych z epidemią Covid-19. - Wejście na polski rynek było w naszych planach od dłuższego czasu. Od wiosny 2021 roku zaoferujemy codzienne połączenie Krakowa i Przemyśla z Pragą, Ołomuńcem i innymi miastami w Republice Czeskiej. Na pokładzie pociągów podróżni będą mieć do dyspozycji wszystkie usługi, które znają z pozostałych pociągów RegioJet, wliczając w to m.in. bezpłatną kawę czy dostęp do internetu - powiedział Radim Jančura, właściciel firmy RegioJet.

Pasażerowie będą mieć możliwość wyboru standardu podróży - dostępne będą wagony z miejscami do siedzenia, jak i kuszetki oraz wagony sypialne. W ramach zakupionego biletu podróżni otrzymają bezpłatnie miejscówkę, kawę, butelkowaną wodę, połączenie z internetem, dostęp do systemu rozrywki pokładowej z ofertą filmów, gier i innych treści oraz pozostałe usługi.

mp / czecho.pl

źródło: Rynek Kolejowy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.