czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 7 stycznia 2021
  • wyświetleń: 2013

Dyżury aptek i przejęcia szpitali tematami spotkania KPWŚ

Problemy z dyżurami całodobowymi aptek są nie tylko w powiecie bielskim. Z podobnymi mierzą się samorządy w całym kraju, także w województwie śląskim. To jeden z tematów pierwszego w nowym roku Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. Jego gośćmi byli przedstawiciele Związku Powiatów Polskich, największej korporacji samorządowej zrzeszającej powiaty w kraju.

Dyżury aptek i przejęcia szpitali tematami spotkania KPWŚ
Dyżury aptek i przejęcia szpitali tematami spotkania KPWŚ · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Na spotkaniu, które odbyło się w formule on-line była mowa także o niezadowolonych aptekarzach z powiatu pszczyńskiego i problemach w powiecie żywieckim. Starosta żywiecki Andrzej Kalata zwrócił uwagę na to, że rada powiatu ma obowiązek określenia dyżurów ogólnodostępnych aptek na swoim terenie w nocy, niedziele, święta oraz dni wolne od pracy (w formie uchwały), ale potem nie ma jej jak egzekwować.

- Może dobrym rozwiązaniem byłoby przekazanie sprawy do izby aptekarskiej, niech zajmuje się tematem od A do Z. Jeśli nie, to przekażmy pełną swobodę w tym zakresie samorządom - zaproponował starosta Andrzej Kalata. Związek Powiatów Polskich wielokrotnie sygnalizował problem ministerstwu zdrowia, przedstawił też konkretną propozycję jego rozwiązania w grudniu 2019 roku. Bernadeta Skóbel, radca prawny ZPP poinformowała, że tematem zajmowała się senacka komisja. Projektu ustawy w tej sprawie nie ma.

Starostowie powiatów z woj. śląskiego usłyszeli najnowsze informacje o rządowych planach dotyczących ewentualnego przejęcia szpitali powiatowych przez marszałków. Pod koniec 2020 r. powołano bowiem zespół, składający się z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i NFZ, który do końca maja ma przygotować projekt ustawy. Starostowie ubolewają, że wśród ekspertów nie ma przedstawicieli tych placówek oraz samorządowców. Część starostów już zadeklarowała, że należy bronić szpitali przed przekształceniem.

- Zainwestowaliśmy w nie pieniądze z budżetów powiatowych, pozyskiwaliśmy środki z zewnątrz. A co, jeśli trzeba będzie zwracać dofinansowania unijne? - pytał starosta Andrzej Płonka. Dodał, że jednostki prowadzone przez powiaty są najmniej zadłużonymi w kraju. W gorszej sytuacji finansowej są kliniki i szpitale wojewódzkie.

B. Skóbel poinformowała, że jest też pomysł powołania koordynatorów do spraw szczepień na COVID-19 na poziomie powiatów. Pisma w tym temacie trafiły do niektórych starostów w Polsce. Tymczasem niektórzy samorządowcy, których powiaty są organem prowadzącym dla szpitali przekazały że sama akcja idzie słabo. Kadra do obsługi jest, chętni do szczepienia są, ale brakuje szczepionek.

mp / czecho.pl
źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.