Wiadomości

  • 8 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1729

Nie bądźmy obojętni na ludzi, którzy mogą zamarznąć na ulicy

Według synoptyków w najbliższych dniach słupki rtęci mogą pokazywać nawet -9 stopni Celsjusza w nocy. W związku z tym Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej wystosowała apel do mieszkańców regionu, aby zwracać uwagę na osoby, które ze względu na mroźną pogodę znalazły się w trudnej sytuacji.

Bezdomny
Nie bądźmy obojętni na ludzi, którzy mogą zamarznąć na ulicy · fot. Pixabay


Jak informuje TVN Meteo, w najbliższych dniach słupki rtęci pokażą w nocy nawet -9 stopni Celsjusza - taki stan rzeczy synoptycy stacji przewidują na piątek, 15 stycznia. Do tego dnia temperatura w dzień będzie oscylowała wokół zera stopni Celsjusza, jednak w nocy w naszym regionie wystąpi silny mróz.

- Kiedy panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osób bezdomnych, samotnych, czy w podeszłym wieku - informuje KMP w Bielsku-Białej. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Prawdziwe mrozy dopiero przed nami. - Dlatego apelujemy, by nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Oprócz numeru alarmowego 112 zachęcamy do korzystania z całodobowej, bezpłatnej infolinii 987 - dodają bielscy stróże prawa.

Apelujemy o zwracanie uwagi na przypadkowo napotkane osoby, które mogą stać się ofiarą niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze bądź niestosownie ubranych do pory zimowej. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na dzieci, osoby starsze oraz bezdomne. Wielokrotnie od naszej wrażliwości i chęci niesienia pomocy zależy ich życie. W naszym mieście doszło już do sytuacji, kiedy to osoba bezdomna zmarła ze względu na mróz, o czym informowaliśmy 2 grudnia.

O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 997 lub 112. Na terenie gminy Czechowice-Dziedzice można także powiadomić straż miejską pod numerem alarmowym 986. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych.

Warto również przypomnieć, że z apelem o zwracanie uwagi na osoby bezdomne i niesienie im pomocy specjalny apel do mieszkańców gminy wystosował również Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach, o czym pisaliśmy tutaj. Ponadto mieszkańcy naszego miasta postanowili wspomóc bezdomnych i zorganizowali zbiórkę funduszy, które zostaną przeznaczone na ciepłe posiłki i ubrania dla osób, które nie mają domu. Finał akcji planowany jest na Wigilię świąt Bożego Narodzenia. Więcej o akcji można przeczytać tutaj.

mp / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.