Wiadomości

  • 8 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1538

Dyktafony szyfrowane - idealne zabezpieczenie przed odczytem danych

Materiał partnera:

Posiadasz pliki, które chronisz przed niepowołanymi osobami? Obawiasz się, że ktoś może skraść Ci nośnik danych i odczytać ważne informacje? Jeżeli tak, to postaw na urządzenia zabezpieczone przed otwarciem plików przez osoby do tego niepowołane. Jednym z przykładów takiego sprzętu są dyktafony szpiegowskie. Oto co warto o nich wiedzieć.

Dyktafony szyfrowane - idealne zabezpieczenie przed odczytem danych


Ochrona plików i danych to jedno z ważniejszych wyzwań, jakie współczesna technika otwiera przed firmami, ale też osobami prywatnymi. Wyciek danych osobowych, kompromitujących zdjęć czy nagrań dźwiękowych może doprowadzić do kłopotów zawodowych czy np. rozpadu małżeństwa. Posiadacze tajnych plików nie chcąc do tego dopuścić, powinni zainwestować w sprzęty takie jak dyktafony szyfrowane.

Dyktafony szyfrowane, czyli... jakie?Urządzenia szyfrowane, takie jak wspomniane przez nas dyktafony chronią dane przed odczytem przez osoby do tego nieuprawnione. W jaki sposób? Weźmy przykład dyktafonu miniaturowego Alfa PRO 402-z. To nagrywający podsłuch do ukrycia, który skutecznie zarejestruje każdą rozmowę i - w przypadku ewentualnej dekonspiracji - ochroni przed odczytem pamięci.

Szyfrowane dyski czy pamięć są… na wagę złota i pieniędzy!
Szyfrowane dyski czy pamięć są... na wagę złota i pieniędzy! · fot. Pixabay.com


Sprzęt działa na zaszyfrowanym przewodzie. Oznacza to, że choć wtyczka Alfa PRO 402-z wydaje się standardowa, to jednak współpracuje wyłącznie z konkretnym przewodem USB. Podłączenie innego złącza uniemożliwi odczyt danych. Aby znaleźć pliki, które znajdują się w pamięci musisz połączyć dyktafon z komputerem za pomocą tego jednego, szyfrowanego przewodu.

Wspomniane przez nas dyktafony szyfrowane to świetny sposób ukrywania różnych danych. Urządzenia mogą działać jako zaawansowany podsłuch (przydatny w różnych sytuacjach życiowych) oraz standardowy, zabezpieczony pendrive USB. Korzystając z takich sprzętów, Twoje dane będą bezpieczne.

Dla kogo adresowane są takie urządzenia?Dyktafony szyfrowane to urządzenia przeznaczone dla śledczych (policjantów, służb specjalnych), prywatnych detektywów i innych zawodów, które inwigilują osoby trzecie. W przypadku ewentualnej dekonspiracji, zapis danych z dyktafonu nie jest możliwy bez specjalnego przewodu.

Żeby odczytać dane z dyktafonu szyfrowanego PRO 402-Z musisz mieć specjalny przewód
Żeby odczytać dane z dyktafonu szyfrowanego PRO 402-Z musisz mieć specjalny przewód · fot. Materiały własne


Inwestycję w takie urządzenie polecamy też właścicielom firm, naukowcom oraz wszystkim, którzy przechowują dane wrażliwe (np. osobowe), albo inne tajne pliki. W ten sposób możesz skutecznie ochronić je przed niepowołanymi rękami.

Jakie dyktafony szyfrowane możemy Ci polecić?Skoro znasz już skuteczny sposób ochrony danych, przejdźmy do polecenia konkretnych modeli dyktafonów szpiegowskich. Na początku zastanów się jednak, jaki podsłuch nagrywający Cię interesuje. Niektóre modele (jak wspomniany 402-Z) są większe (trudniej je ukryć), ale za to działają dłużej na jednym ładowaniu baterii. Inne modele (np. dyktafon do samodzielnego ukrycia Alfa PRO-403) są dużo mniejsze, mają wbudowany magnes, ale za to ich bateria pozwala na krótszy czas nagrywania. W obydwu przypadkach kluczowe jest jednak to, że odczytanie danych zgromadzonych w pamięci sprzętu będzie możliwe wyłącznie za pomocą specjalnie szyfrowanego przewodu.

PRO-402 czy PRO-403?Na koniec omówimy pokrótce obydwa modele, których przykłady przytoczyliśmy. Alfa PRO 402-z ma 32gb pojemności (co daje około 390 godzin ciągłego nagrania), działa aż 16 dni w trybie ciągłego nagrywania na baterii (w trybie biurowym czyli nagrywając 8 godzin dziennie możesz korzystać z niego aż 60-70 dni na jednym ładowaniu). Urządzenie to również posiada silny magnes, dzięki któremu zamontujesz go np. w niewidocznym miejscu na dowolnej metalowej powierzchni. Ogromną zaletą dyktafonu szyfrowanego jest bardzo czuły mikrofon. Nagrywa on głos nawet z 15 metrów i potrafi zarejestrować najcichsze szepty.

PRO-403 ma mikrofon o podobnych parametrach. Waży też o prawie 90g. mniej od poprzednika, przez co dużo łatwiej go ukryć. Również ma wbudowane 32gb pamięci, co przekłada się na 350 godzin nagrań. Przegrywa jednak rywalizację na polu wytrzymałości akumulatora. Bateria w trybie biurowym działa 6-7 dni, a w przypadku ciągłego nagrywania - 48 godzin. Za to jego wymiary pozwalają na bardzo skuteczny kamuflaż praktycznie wszędzie.

Dyktafon szyfrowany PRO-403 to bardzo mały sprzęt. Waży niecałe 30g!
Dyktafon szyfrowany PRO-403 to bardzo mały sprzęt. Waży niecałe 30g! · fot. Materiały własne


Jak widzisz, wybór urządzenia szyfrującego zależy od Twoich potrzeb. Niezależnie jednak, który z powyższych modeli wybierzesz możesz mieć pewność, że zapisane na nim dane będą całkowicie bezpieczne. Osoba, która znajdzie dyktafon nie wyczyta z niego nic, a Ty będziesz spać spokojnie!