Wiadomości

  • 11 stycznia 2021
  • wyświetleń: 5730

UM podsumował projekt "Wsparcie przedszkoli w gminie"

40 nowych, bardzo potrzebnych miejsc przedszkolnych, które są świetnie wyposażone i bardzo przyjazne dzieciom, zyskała nasza gmina realizując projekt "W przedszkolu jak w domu. Wsparcie przedszkoli w Gminie Czechowice-Dziedzice". Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych zaoszczędzono przeszło pół miliona złotych.

Szkoła Podstawowa nr 8 w Czechowicach-Dziedzicach
Szkoła Podstawowa nr 8 w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Szkoła Podstawowa nr 8 w Czechowicach-Dziedzicach


Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach przygotował pod koniec 2019 roku wniosek konkursowy w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020. Projekt "W przedszkolu jak w domu. Wsparcie przedszkoli w Gminie Czechowice-Dziedzice" został wysoko oceniony pod względem merytorycznym i formalnym oraz po negocjacjach zakwalifikowano go do finansowania. Umowa została podpisana 29 grudnia 2020 roku.

Celem projektu jest utworzenie dodatkowych 40 miejsc przedszkolnych i wsparcie wychowania przedszkolnego w Gminie Czechowice-Dziedzice. Projekt jest realizowany od 1 lipca 2020 roku do 31 sierpnia 2021 roku.

Realizatorami projektu są Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach oraz Szkoła Podstawowa nr 8 w Czechowicach-Dziedzicach. Całkowity koszt projektu wynosi: 653 182,50 zł, w tym wkład z UE wynosi: 555 205,12 zł.

- Od 1 lipca 2020 roku zespół projektowy wyłoniony z pracowników Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach przystąpił do realizacji projektu. Rozpoczęto od adaptacji pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 8 w Czechowicach-Dziedzicach dla nowo powstałych oddziałów przedszkolnych. Zakres prac remontowych obejmował wykonanie nowych ciągów sanitarnych, wymianę instalacji elektrycznej, dostosowanie pomieszczeń do przepisów sanitarnych, remont podłóg, malowanie pomieszczeń, wymianę ciągu kanalizacyjnego. Wszystkie prace remontowe zakończono do 25 sierpnia 2020 roku - informuje Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

Równolegle prowadzono zakupy nowych mebli, pomocy dydaktycznych, zabawek oraz sprzętu elektronicznego. Do końca sierpnia oddziały zostały wyposażone. Od 1 września 2020 roku, po wcześniejszej rekrutacji, przyjęto 40 dzieci do nowych dwóch oddziałów przedszkolnych.

Projekt obejmuje 40 dzieci, które cały 10-godzinny pobyt w przedszkolu mają bezpłatny. Bezpłatne jest również wyżywienie oraz wyprawka przedszkolaka. Koszty pokryte są z dofinansowania ze środków UE oraz wkładu własnego gminy. Dzieci otrzymały również pełną wyprawkę przedszkolaka.

- Po zakończeniu projektu będzie zachowana jego trwałość. Dotyczyć to będzie zatrudnienia nauczycieli i obsługi oraz utrzymania utworzonych 40 miejsc przedszkolnych. Dzięki projektowi gmina pozyskała 40 bardzo potrzebnych miejsc przedszkolnych, które są świetnie wyposażone i bardzo przyjazne dzieciom. Nie do przecenienia jest wymiar finansowy, który pozwolił zaoszczędzić Gminie pokaźną kwotę środków, które można spożytkować na kolejne inwestycje oświatowe - podsumowuje czechowicki magistrat.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.