Wiadomości

  • 12 stycznia 2021
  • wyświetleń: 4873

Zmarł Kazimierz Płachno, zasłużony dla pszczyńskiego sportu

Zmarł Kazimierz Płachno, człowiek zasłużony dla pszczyńskiego sportu, w szczególności piłki siatkowej. Płachno był związany z gminą Bestwina, a w szczególności z Kaniowem. Był znany również w Czechowicach-Dziedzicach.

Kazimierz Płachno
Kazimierz Płachno (1940-2021) · fot. Powiat


Kazimierz Płachno swoje życie poświęcił siatkówce. Pracę trenerską rozpoczął w Szkolnym Klubie Sportowym "Przełom: Kaniów", gdzie w latach 60. zainicjował tworzenie klas sportowych. - W ostatnich latach kilkakrotnie przyszło mi się spotkać ze ś.p. Panem Kazimierzem po kilkudziesięciu latach od czasów szkoły podstawowej. Pan Kazimierz opuścił Kaniów zanim jeszcze ukończyłem szkołę podstawową, ale nigdy później nie spotkałem tak zaangażowanego i prowadzącego tak urozmaicone lekcji w-f - u nauczyciela. Nauczyciela przez duże N. Był bardzo wymagający, ale potrafił też wiele nauczyć. Zapewne wielu moich trochę starszych kolegów urodzonych w latach pięćdziesiątych przypomina sobie, jak wiele uwagi Pan Kazimierz poświęcał gimnastyce, ja pamiętam wykonywane przez nich salta, gwiazdy, szpagaty, skoki przez kozła i skrzynię, budowane piramidy i świetne mecze w siatkówkę, koszykówkę, wszystkie konkurencje lekkoatletyczne, itd. - wspomina Jerzy Zużałek ze strony gminabestwina.info.

Następnie pracował jako trener Zdrój Goczałkowice czy Pniówek Pawłowice, ale najdłuższy etap swojego życia związał z Ludowym Klubem Sportowym przy Państwowym Technikum Rolniczym w Pszczynie (dziś Pszczyński Ludowy Klub Sportowy). Był jednym z jego założycieli oraz nieprzerwanie przez 27 lat głównym trenerem.

Do najważniejszych sukcesów trenerskich Kazimierza Płachno należą te związane z siatkówką kobiet: trzykrotny awans do II ligi siatkówki kobiet (1981, 1989, 2002), Finał Mistrzostw Polski Juniorek (1978), półfinał Mistrzostw Polski Juniorek (1979), finał XV Centralnej Spartakiady Młodzieży (1988), Centralne Igrzyska Szkół Rolniczych (pięć razy złoto, dwa razy srebro i cztery razy brąz), sukcesy w polsko-czechosłowackiej (później polsko-czeskiej) Interlidze Szkół Rolniczych, półfinał Mistrzostw Śląska Kadetek (2013) czy zwycięstwo w Międzynarodowych Turniejach Siatkówki Dziewcząt w czeskim Frydlancie.

W sumie "trenerką" zajmował się prawie 50 lat. Był wieloletnim nauczycielem wychowania fizycznego w Państwowym Technikum Rolniczym, a Jego praca w klubie oraz szkole sprawiła, że ukierunkował życiową drogę wielu swoich wychowanków i podopiecznych.

Kiedy jeszcze z perspektywy trybun kibice mogli obserwować wydarzenia sportowe, Pan Kazimierz regularnie pojawiał się na meczach siatkarek UKS Centrum przy POSiR Pszczyna, które trenuje Jego syn, Jarosław. Co ciekawe, zawsze wychodził po pierwszym secie... Swoimi spostrzeżeniami dzielił się z synem dopiero w domowym zaciszu.

Pogrzeb św.p. Kazimierza Płachno odbedzie się w czwartek, 14 stycznia, o godzinie 9.00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie - Starej Wsi, ul. Staromiejska 18.

BM, mp / czecho.pl

źródło: POSiR Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "POSiR" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

POSiR

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "POSiR" podaj