Wiadomości

  • 20 stycznia 2021
  • 21 stycznia 2021
  • wyświetleń: 8851

[FOTO] Pensjonariusze DPS oraz pierwsi seniorzy - zaszczepieni

W miniony poniedziałek w Domu Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się szczepienia przeciwko COVID-19 pensjonariuszy tamtejszego ośrodka. Dzień później szczepienia odbywały się w przychodni NZOZ FALMED.

Szczepienie seniorów 80+ w NZOZ Falmed - 19.01.2021 · fot. mp / czecho.pl


18 stycznia szczepienia przeciwko COVID-19 odbyły się w Domu Pomocy Społecznej "Złota Jesień" w Czechowicach-Dziedzicach. Zostały one wykonane przez personel medyczne przychodni NZOZ FALMED w budynku DPS przy ulicy Zacisze. W sumie zaszczepione zostały 23 osoby.

- W poniedziałek, ze względu na stan zdrowia, nie został zaszczepiony jeden z pensjonariuszy DPSu, który został wcześniej zgłoszony do szczepienia. Dlatego też, aby nie marnować dawki - została ona przeznaczona dla pierwszej osoby z listy pacjentów, którzy mieli być zaszczepieni kolejnego dnia. Była to kobieta, seniorka, która szybko zorganizowała transport ze swojego miejsca zamieszkania do placówki. Dosłownie nie mogła doczekać się szczepienia - powiedziała portalowi czecho.pl lek. med. Beata Falkowska z kierownictwa NZOZ FALMED. Przychodnia znajdująca się przy ulicy Krótkiej to jedna z sześciu placówek, które będą wykonywać szczepienia przeciwko COVID-19.

Szczepienie seniorów 80+ w NZOZ Falmed - 19.01.2021
Szczepienie seniorów 80+ w NZOZ Falmed - 19.01.2021 · fot. mp / czecho.pl


Jak wygląda proces szczepienia? - Odbywa się on w dwóch pomieszczeniach. W pierwszym z nich pacjent jest badany przez lekarza - jest to kwalifikacja medyczna. Po przejściu do gabinetu zabiegowego dokonuje się iniekcji. Po nim z kolei pacjent przebywa 15 minut na korytarzu naszej przychodni - jest to ścisła obserwacja prowadzona pod kątem nagłych działań niepożądanych, w tym wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli wszystko jest w porządku, zaszczepiona osoba może wrócić do domu - tłumaczy lek. med. Jacek Falkowski.

Sam doktor Falkowski otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 w poniedziałek, 4 stycznia. Czy odczuwa teraz jakieś skutki uboczne? - Po szczepieniu odczuwałem jedynie ból ramienia, do którego otrzymałem zastrzyk - mówi specjalista ginekolog-położnik. W NZOZ FALMED zaszczepiony został również praktycznie cały personel, z kilkoma wyjątkami.

szczepienia, szczepionka, covid, covid-19, koronawirus, strzykawka, pfizer, fiolka, dawka
Fiolka szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer/BioNTech · fot. mp / czecho.pl


Jak zaznacza doktor Falkowski, do procesu szczepień zgłosiło się ponad 300 osób z grupy wiekowej 80+. - Szczepienia cieszą się "dużym powodzeniem". Oprócz osób 80+ zapisują się też osoby z kolejnych grup, m.in. seniorzy 70+. A trzeba zauważyć, że na tydzień mamy zagwarantowane przez Ministerstwo Zdrowia 30 dawek szczepionki - dodaje medyk.

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpoczął się w piątek, 15 stycznia. W etapie, który właśnie się odbywa, szczepieni są m. in. pensjonariusze DPSów oraz seniorzy 80+. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj