czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 19 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1479

Oleje maszynowe - 3 najważniejsze funkcje

Materiał partnera:

Prawidłowe i bezawaryjne działanie maszyny zależy nie tylko od jej wytrzymałości czy konserwacji, ale również od zastosowania odpowiedniego rodzaju oleju o właściwościach smarnych, ochronnych i antykorozyjnych. Oleje maszynowe pełnią wiele funkcji - poznaj najważniejsze z nich.

1. Oleje maszynowe myją i zapobiegają gromadzeniu się osadów
2. Ochrona przed korozją
3. Chłodzenie i doszczelnianie układów

Każdy ruchomy element jakiejkolwiek maszyny jest narażony na nadmierne tarcie, a co za tym idzie, szybsze zużywanie się. Głównym zadaniem olejów maszynowych jest więc rozdzielenie poruszających się elementów maszyny, czyli stworzenie pomiędzy nimi tzw. filmu olejowego, który zabezpiecza ruchome części przed nadmiernym ścieraniem się.


Oleje maszynowe myją i zapobiegają gromadzeniu się osadówZadaniem przepływającego przez maszynę oleju jest nie tylko smarowanie jej poszczególnych elementów, ale również ich mycie. Nie jest to jednak mycie w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale raczej zapobieganie przed osadzaniem się na elementach maszyny osadów i zanieczyszczeń przez cały okres pracy maszyny. Współczesne oleje maszynowe są wzbogacane o liczne składniki myjące, które wpływają nie tylko na efektywność oleju, ale również wydłużają częstotliwość jego wymiany.

Równie ważny jak właściwości myjące jest stopień radzenia sobie z osadami. Pracujące elementy maszyny wytwarzają zanieczyszczenia, które muszą być na bieżąco usuwane, aby nie wpływały na efektywność pracy tych elementów. To właśnie zadanie olejów maszynowych - olej wyprowadza zanieczyszczenia z maszyny oraz zapobiega osiadaniu osadów na jej poszczególnych częściach, trzymając zanieczyszczenia "w sobie".

Ochrona przed korozjąDużym zagrożeniem dla maszyn przemysłowych jest korozja, a więc rdzewienie nie tylko pod wpływem upływającego czasu, ale również na skutek działania kwaśnych produktów, wody czy cząstek stałych. Tego typu zanieczyszczenia są bardzo niebezpieczne, dlatego producenci olejów maszynowych wzbogacają swoje produkty o inhibitory korozji. Często dobierają je do poszczególnych rodzajów metalu, z którym ma na co dzień pracować olej.

Chłodzenie i doszczelnianie układówOleje nie tylko smarują i chronią układy maszyn przemysłowych, ale również chłodzą je i doszczelniają ich elementy. W pierwszym przypadku są nośnikiem ciepła, które odbierają z poszczególnych części maszyny i wyprowadzają, a w drugim współpracują z elementami uszczelniającymi poszczególne układy i wspierają ich pracę. W tym wypadku ważne jest jednak właściwe dobranie oleju do specyfiki pracy maszyny i jej poszczególnych elementów.