czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1623

Tu żyje się dobrze! Powiat bielski na 7. miejscu w ogólnopolskim rankingu

Powiat bielski znalazł się wśród najlepszych, najbardziej rozwojowych powiatów w kraju. Organizatorzy ogólnopolskiego corocznego rankingu - Związek Powiatów Polskich - przyznali powiatowi bielskiemu tytuł Super Powiatu za 2020 r.

Reklama

- Świadczy to o wielopłaszczyznowym rozwoju samorządu. Wyróżnienie przyznawane jest, gdy powiat/gmina ma się czym pochwalić (i zapunktować) w 75 proc. ocenianych obszarów - mówi Rafał Rudka ze Związku.

Zestawienie jest bezpłatnym, dobrowolnym konkursem. Laureaci są wybierani w kilku kategoriach, ze względu na liczbę mieszkańców. Kolejność uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań w minionym roku. Ranking jest aktualizowany na bieżąco w trybie online i trwa przez cały rok. Eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w 10 grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, czy promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Wśród powiatów powyżej 120 tysięcy ludności powiat bielski zajął 7. miejsce. W czołówce znaleźli się nasi sąsiedzi - powiat cieszyński jest drugi! Przed nim znalazł się tylko powiat kielecki. W tym doborowym towarzystwie jest też powiat żywiecki (10. miejsce). Wśród powiatów do 120 tys. mieszkańców najlepszy okazał się powiat słupski, a w kategorii do 60 tysięcy - powiat augustowski.

W kategorii miasta na prawach powiatu pozycję pierwszą ma Nowy Sącz. Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich najwyżej oceniono miasto Płońsk. Na ostatnim miejscu podium znalazły się Czechowice-Dziedzice, największe miasto naszego powiatu. Wśród gmin wiejskich honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020 trafił do gminy Chełmiec.

Związek opublikował też listę zdobywców tytułu Super Powiat i Super Gmina za rok 2020. Są one przyznawane w sytuacji, w której dany samorząd uzyskał największy procentowy udział realizacji wszystkich kategorii zawartych w rankingu.

Lista laureatów:

Powiat Augustowski
Powiat Bielski (śląskie)
Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
Powiat Ostródzki
Powiat Poznański
Powiat Raciborski
miasto Legnica
miasto Stronie Śląskie
gmina Wielka Wieś

ar / czecho.pl
źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.