Wiadomości

  • 26 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1892

Obradowała Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Bezpieczeństwo ruchu drogowego na drogach powiatu bielskiego to zagadnienie, które wymaga interdyscyplinarnego działania. Suma bezpieczeństwa to suma zaangażowania wszystkich służb i instytucji, które zajmują się jego poprawą na naszych drogach. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie specjalnie do tego powołanej komisji.

Obradowała Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Obradowała Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego · fot. KMP Bielsko-Biała


Przy Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej działa specjalna komisja, która pełni funkcję doradczą w zakresie działań podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie powiatu bielskiego. Do jej głównych zadań należy przede wszystkim bieżąca analiza poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz rozpatrywanie zagadnień związanych z projektami organizacji ruchu drogowego i opiniowanie wniosków składanych przez mieszkańców lub instytucje. W jej skład powołani zostali: przedstawiciel Zarządu Powiatu, przedstawiciele Wydziałów; Komunikacji i Transportu oraz Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciel Zarządu Dróg Powiatowych i przedstawiciel Komisji Porządku Publicznego Rady Powiatu. W skład zostali również powołani mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Na spotkaniu Naczelnik bielskiej drogówki komisarz Krzysztof Stankiewicz i aspirant Bartłomiej Kapias omówili stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w zakresie inicjowanych zmian infrastruktury drogowej. W ubiegłym roku na wniosek między innymi bielskich mundurowych doświetlonych zostało kilka newralgicznych przejść dla pieszych oraz zostały wykonane tak zwane "azyle", m.in. w Czechowicach Południowych. Są to urządzenie infrastruktury poziomej, dzięki którym pieszy pokonując jezdnię o kilku pasach ruchu, może zatrzymać się, tak aby bezpiecznie przejść przez drogę.

Obradowała Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Obradowała Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego · fot. KMP Bielsko-Biała


W ramach zmiany infrastruktury drogowej wynoszone ponad jezdnię są przejścia dla pieszych poprzez tworzenie pewnego rodzaju wysepki, która zmusza kierowców do maksymalnego zwolnienia przed "zebrą", a w uzasadnionych przypadkach zmieniana jest nawet lokalizacja przejścia. Dzięki tej interdyscyplinarnej współpracy policji i samorządów można sprawniej działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wnioski, jakie wypływają, są jednoznaczne, im lepsza infrastruktura drogowa tym jest bezpieczniejsza dla jej użytkowników.

- Pamiętajmy jednak, że na nasze bezpieczeństwo to my sami mamy największy wpływ. Przepisowe, zgodne z zasadami kodeksu drogowego oraz niepozbawione wyobraźni i kultury korzystanie z dróg nie zastąpi nawet najlepiej przygotowanej infrastruktury. To nie rower czy samochód popełniają wykroczenie, ale człowiek, który nimi kieruje. To także w dużej mierze od zachowania pieszych i używania przez nich solidnych elementów odblaskowych zależy ich życie i zdrowie - apeluje KMP w Bielsku-Białej.

mp / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.