czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 stycznia 2021
  • wyświetleń: 2573

Szpital Wojewódzki zawiesza decyzję dotyczącą porodów rodzinnych

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zawiesza decyzję dotyczącą wznowienia od najbliższego poniedziałku, 1 lutego porodów rodzinnych. - W związku z licznymi pytaniami rodzących kobiet oraz ich rodzin, dotyczących tej kwestii, chcieliśmy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom - podkreśla Anna Szagrańska, rzeczniczka prasowa placówki.

Reklama

szpital wojewódzki
Szpital Wojewódzki zawiesza decyzję dotyczącą porodów rodzinnych · fot. bielsko.info


- Po fali krytyki, która 26 stycznia 2021 roku przetoczyła się przez media informujemy, że wystąpiliśmy do Rzecznika Praw Pacjenta z zapytaniem, czy możemy zastosować przyjętą przez nas procedurę - informuje Anna Szafrańska, rzeczniczka prasowa Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

15 lipca 2020 roku Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia dotyczące porodów rodzinnych. W dokumencie zastrzeżono, że "ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej przy porodzie powinien podjąć kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, w porozumieniu z ordynatorem oddziału położniczo-ginekologiczno, mając na uwadze lokalne względy organizacyjne, pozwalające na izolację rodzących i osób im towarzyszących". Podkreślono również, że "szczegółowe wymagania wobec rodzących i towarzyszących im osób, powinny być ustalane w oparciu o możliwości danej placówki".

Konsultanci krajowi w dziedzinie położnictwa i ginekologii wśród wymagań zalecanych w czasie epidemii Covid-19 wymienili niezbędne, minimalne warunki, które muszą spełnić osoby mogące towarzyszyć podczas porodu rodzinnego: wypełnienie ankiety epidemiologicznej przez osobę towarzyszącą, noszenie przez nią maski i rękawiczek, a także opuszczenie oddziału w ciągu dwóch godzin po rozwiązaniu. Rodząca wraz z osobą towarzyszącą powinna także przebywać w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej, wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny.

- Trakt Porodowy Szpitala Wojewódzkiego posiada tylko jeden, oddzielny węzeł sanitarny, co w czasie epidemii Covid 19 nie pozwala na zorganizowanie porodów rodzinnych dla wszystkich chętnych, którzy chcą wspierać kobiety w tych ważnych chwilach. Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Oddział Noworodkowy Szpitala Wojewódzkiego wymagają przebudowy. Szpital planuje przeprowadzić taką inwestycję w najbliższych latach, jeżeli uda się pozyskać na ten cel dodatkowe środki - dodaje przedstawicielka bielskiej placówki.

Przypomnijmy: we wtorek Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej poinformował, że zamierza, od poniedziałku, 1 lutego, wznowić porody rodzinne. Pacjentce miał towarzyszyć ozdrowieniec, posiadający potwierdzenie przebycia zakażenia SARS -CoV-2 lub osoba, która została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Od drugiej dawki szczepionki musi minąć jednak co najmniej siedem dni.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.