Wiadomości

  • 28 stycznia 2021
  • 31 stycznia 2021
  • wyświetleń: 5914

Punkt Informacji Turystycznej w czechowickim CEE nabiera kształtów

W grudniu 2020 roku wewnątrz budynku Centrum Edukacji Ekologicznej doposażono stanowisko Punktu Informacji Turystycznej. Pełne jego uruchomienie - o ile pozwolą na to obostrzenia - planowane jest na ten rok. Stoisko Punktu Informacji Turystycznej uzupełni ofertę i działalność edukacyjną i przyrodniczo-krajoznawczą CEE.

Przez obostrzenia Punkt Informacji Turystycznej pozostaje zamknięty
Punkt Informacji Turystycznej w czechowickim CEE nabiera kształtów · fot. www.cee.czechowice-dziedzice.pl


Pierwsze szkolne zajęcia edukacyjne (z udziałem m.in. uczniów SP nr 3 z Ligoty) i przedsięwzięcia krajoznawcze (rajd rowerowy) odbywały się w CEE już we wrześniu 2020 roku, niedługo po oddaniu obiektu do użytku. Dzięki nowemu nabytkowi i zakupionemu w trakcie projektu sprzętowi, w CEE organizowane będą mogły być również zajęcia z krajoznawstwa i przedsięwzięcia turystyczne.

Punkt został wyposażony m.in. w stanowisko obsługi turystów, a także fotele, siedziska i stoły plenerowe z ławkami oraz stojaki na rowery, stojaki na ulotki i foldery, donice i rośliny ozdobne. Przy punkcie można zobaczyć liczne atrakcje turystyczne - ruiny "zamku" Wilczków, aleję lipową, pomniki przyrody i zabytki - kościół Świętej Katarzyny i założenie pałacowo-parkowe Pałac Kotulińskich z XVIII wieku.

W 2021 roku projekt "Zapraszamy w Beskidy. Stacjonarny punkt informacji i promocji turystycznej regionu" znajdzie kontynuację w postaci budowy mobilnego Punktu Informacji Turystycznej. Oba projekty zostały przygotowane i złożone na początku 2020 roku i - po pozytywnej ocenie - uzyskały dofinansowanie z Euroregionu Beskidy w lipcu zeszłego roku. Są to projekty transgraniczne, a partnerem naszej gminy w projekcie jest czeskie miasto Frýdlant nad Ostravicí. Dofinansowania z EFRR oraz budżetu państwa w każdym z obu projektów sięgają prawie 32 tys. EUR, co stanowi 90% wartości projektów. Koszty gminy to 10 procent wydatków. Mikroprojekty są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

Przez obostrzenia Punkt Informacji Turystycznej pozostaje zamknięty
Punkt Informacji Turystycznej w czechowickim CEE nabiera kształtów · fot. www.cee.czechowice-dziedzice.pl


Budynek CEE, jako obiekt edukacyjno-administracyjny, przeznaczony jest - zgodnie z nazwą i założeniami projektu budowy Centrum Edukacji Ekologicznej i rewitalizacji Doliny Potoku Czechowickiego - do realizacji wydarzeń edukacyjnych, lekcji i warsztatów (m.in. edukacyjnych, przyrodniczych i krajoznawczych, w tym z zakresu bioróżnorodności, edukacji klimatycznej i regionalizmu) dla dzieci i młodzieży, warsztatów dydaktycznych, wykładów i szkoleń oraz niewielkich, okazjonalnych ekspozycji, uzupełniających ofertę edukacyjną obiektu.

W budynku znajduje się sala wykładowo-konferencyjna, wyposażona w sprzęt projekcyjny i multimedialny, jak również hol - pełniący również rolę foyer - z toaletami, szatnią, antresolą i przestrzenią ekspozycyjną oraz strefą recepcyjno-obsługową, przeznaczoną do organizacji wydarzeń promocyjno-edukacyjnych i szkoleniowych, jak również prowadzenia innych wydarzeń i imprez okolicznościowych, takich jak np. koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne, sportowo-rekreacyjne i krajoznawcze (m.in. pikniki czy rajdy piesze i rowerowe).

Zajęcia edukacyjne w Centrum Edukacji Ekologicznej prowadzone są jednak również - i przede wszystkim - w formie plenerowej, na terenie całego kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego CEE, obejmującego - oprócz wzgórza zamkowego - również Dolinę Potoku Czechowickiego, wraz m.in. ze zbiornikami retencyjnymi z edukacyjnymi miniaturami zapór wodnych i pokazowymi urządzeniami hydrologicznymi, ścieżką dydaktyczną, edukacyjnym placem zabaw oraz użytkiem ekologicznym "Czechowicka Dolina Jaskrów", ze ścieżką na palach i altaną rekreacyjną.

Pełne uruchomienie informacji turystycznej - o ile oczywiście ograniczenia epidemiczne pozwolą - planowane jest na rok 2021, kiedy to - w listopadzie - zakończy się kolejny etap przedsięwzięcia, w ramach drugiego projektu, również realizowanego z dofinansowaniem unijnym. Stoisko Punktu Informacji Turystycznej poszerzy, uzupełni i wzbogaci ofertę i działalność edukacyjną i przyrodniczo-krajoznawczą CEE, jak również posłuży promowaniu Euroregionu Beskidy i gminy.

mp / czecho.pl

źródło: www.cee.czechowice-dziedzice.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.