czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 27 stycznia 2021
  • wyświetleń: 847

Mocowanie paneli fotowoltaicznych - jak je zabezpieczyć?

Materiał partnera:

Za pomocą paneli fotowoltaicznych można produkować prąd na własne potrzeby i oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną. Aby panele mogły działać niezawodnie, muszą być właściwie zamontowane. W tym celu stosuje się specjalne elementy montażowe. Jakie z nich używane są w zabezpieczaniu paneli do produkcji prądu?

Mocowanie paneli fotowoltaicznych - jak je zabezpieczyć?


Na instalację fotowoltaiczną składa się wiele elementów, które odpowiedzialne są za wytwarzanie prądu z promieniowania słonecznego. Za pomocą tego typu systemów można wyprodukować energię potrzebną do zasilania różnych sprzętów w domu - od lamp, przez telewizor i komputer, a skończywszy na ogrzewaniu elektrycznym.

Gdzie mocuje się panele fotowoltaiczne?Wybór odpowiedniego miejsca montażu instalacji fotowoltaicznej ma bardzo duże znaczenie. Gdy panele zamawia się w profesjonalnej firmie, wówczas jej pracownicy zajmują się wyborem odpowiedniego położenia. Ma ono duże znaczenie, ponieważ tylko wtedy, gdy panele będą właściwie zlokalizowane, pomogą w wyprodukowaniu dużej ilości prądu. Mocowanie paneli fotowoltaicznych odbywa się najczęściej na dachach budynków, natomiast wtedy, gdy nie jest to możliwe, istnieje możliwość zamontowania paneli na konstrukcji umieszczonej na glebie. Wtedy stosowane są specjalne stelaże metalowe.

Elementy mocujące do paneli fotowoltaicznychPanele fotowoltaiczne są narażone na różne czynniki zewnętrzne, które mogą spowodować ich zniszczenie. Wśród nich znajdują się także czynnik pogodowe, między innymi jak w nadmierny wiatr czy nasłonecznienie. Aby zabezpieczyć panele przed uszkodzeniami, na przykład upadkiem powodującym ich rozbicie, muszą być one właściwie zabezpieczone. Do dyspozycji są wtedy elementy dobierane indywidualnie w zależności od miejsca montażu.

Do mocowania paneli można wykorzystać elementy jak:
  • profile
  • uchwyty
  • klemy
  • wsporniki


Powyższe elementy są dobierane indywidualnie w zależności od podłoża, na których umieszcza się panele. Przykładowo, gdy konieczne jest zamontowanie paneli na dachówkach, w takim przypadku używane są dopasowane do nich uchwyty. Doborem odpowiednich rodzajów elementów mocujących powinna zająć się firma, która ma w tym zakresie doświadczenie i dysponuje właściwym zaplecze. Fachowcy zadbają o to, aby panele były idealnie zamocowane - nie były narażone na niekorzystne działanie czynników pogodowych. Zatem dzięki specjalnym elementom jak profile czy uchwyt fotowoltaika może funkcjonować niezawodnie. Wybór odpowiednich elementów ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Tylko wtedy sprzęt może działać prawidłowo!