czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 27 stycznia 2021
  • wyświetleń: 2106

Zanzibar - najmodniejszy kierunek polskich celebrytów

Materiał partnera:

Krystalicznie czyste, turkusowe wody, piękne plaże, w tle miejscowi łowiący ryby w czasie przypływu. Tanzańska wyspa Zanzibar znana jest również jako wyspa przypraw z powodu handlu goździkami, gałką muszkatołową, cynamonem i czarnym pieprzem.

Zanzibar - najmodniejszy kierunek polskich celebrytów


W stolicy Stone Town możemy do dziś widoczne są ślady czasów, gdy wyspa stanowiła handlową enklawę świata arabskiego, późniejszej okupacji przez Portugalczyków, a następnie ważnego ośrodka niewolnictwa w XIX wieku. Zanzibar cieszy się ogromną popularnością w ostatnim czasie, zwłaszcza wśród celebrytów i sportowców. Podpowiadamy, jak przygotować się do podróży i co zwiedzić na tej modnej dziś wyspie.

Jak przygotować podróż?Bezpośredni lot na Zanzibar trwa około 11 godzin, choć planując podróż na własną rękę konieczna będzie przesiadka, najczęściej w Niemczech lub w Kenii. Ponieważ przelot jest dość drogi, podróżni najczęściej decydują się na wykupienie wycieczki zorganizowanej w biurze podróży.

Najlepszy czas na podróż do Tanzanii to styczeń i luty oraz od czerwca do października. Od marca do maja oraz w listopadzie i grudniu występuje pora deszczowa z intensywnymi opadami.

Językiem urzędowym, oprócz angielskiego, jest suahili. Walutą obowiązującą na Zanzibarze jest szyling tanzański, choć większość miejsc akceptuje zarówno szylingi, jak i dolary amerykańskie. Polski złoty to odpowiednik około 600 szylingów.

Obywatele Polski aby przekroczyć granicę i przebywać w Tanzanii muszą posiadać wizę. którą można uzyskać na głównych przejściach granicznych lub przez Internet. Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu ważnej przez 90 dni uzyskanej na przejściu granicznym to 50 USD. Wymagany jest również paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanego zakończenia pobytu. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia podróżnego oraz szczepienie na żółtą febrę.

Z uwagi na geoblokadę niektórych witryn internetowych zaleca się wykupienie usługi VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej przed wyjazdem. Z uwagi na wysoki koszt transmisji danych i połączeń do Polski, konieczne może być korzystanie z publicznych, niezabezpieczonych sieci WiFi. VPN pomoże również zadbać o ochronę przed potencjalną utratą danych lub cyberprzestępstwami, zwłaszcza w przypadku uiszczania płatności online.

Co zwiedzić na Zanzibarze?Stone Town, czyli stolica Zanzibaru w Tanzanii to najstarsza część miasta, obowiązkowy punkt podczas zwiedzania wyspy. Warto zgubić się w plątaninie wąskich uliczek i urokliwych zakamarków. Większość budynków wybudowano tu z koralowca, a uwagę zwracają liczne pięknie rzeźbione drzwi z wystającymi kolcami. Główny zabytek w okolicy to arabski fort Ngome Kongwe, w którego mury wbudowano w późniejszym okresie kościół za czasów rządów Portugalczyków, a następnie - więzienie.

Pobliska Wyspa Kwale to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi, uwielbiane przez nurków. To właśnie tam robione są bijące rekordy popularności w mediach społecznościowych fotografie. Wyspa ma jedynie siedem kilometrów kwadratowych, a jej powierzchnia powiększa się dwukrotnie podczas odpływów. Znajduje się tam powalony przez wiatr i przez to rosnący w poziomie baobab uważany za najstarsze drzewo w Afryce Wschodniej.

Kuchnia tanzańska należy do najciekawszych na świecie. Królują tu świeże warzywa i owoce, gęste sosy i grillowane ryby. Najpopularniejszą potrawą jest tu ośmiornica uduszona w mleku kokosowym z curry, cynamonem, kardamonem, czosnkiem i limonką. Na wyspie znajdują się liczne plantacje przypraw, które Tanzania hurtowo eksportuje. Dania popijane są wodą kokosową, uważaną za afrodyzjak. Popularny jest tu street food. Dzięki intensywnemu nasłonecznieniu owoce mają bardziej wyrazisty smak niż w innych częściach świata, najbardziej powszechne są banan, marakuja, papaja, przypominająca kształtem gwiazdę karambola zwana też starfruit oraz charakterystyczny dla regionu rambutan.