czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 stycznia 2021
  • 31 stycznia 2021
  • wyświetleń: 16054

[ZDJĘCIA] Rozpoczęła się przebudowa stacji Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa węzła kolejowego "Czechowice-Dziedzice"" podaj

Początek 2021 roku to również start kolejnego etapu przebudowy węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice - przebudowa samej stacji w centrum naszego miasta. W sumie koszt całej inwestycji, prowadzonej przez Budimex, to ponad 1,4 mld złotych.

Reklama

Rozpoczęła się przebudowa stacji Czechowice-Dziedzice - 29.01.2021 · fot. czecho.pl


Na początku stycznia wykonawca robót rozpoczął przygotowywanie przebudowy stacji Czechowice-Dziedzice, a kilka dni później rozpoczął się demontaż torów oraz sieci trakcyjnej. Obecnie na stacji Czechowice-Dziedzice czynny jest tylko jeden peron i tor, z którego korzystają wszystkie pociągi osobowe. Warto również dodać, że ruch pociągów od głównej stacji kolejowej naszego miasta do przystanku kolejowego w Czechowicach Południowych przy ulicy Pocztowej odbywa się jednym torem - z tego względu wiele pociągów, przez przepuszczanie poszczególnych jednostek, zwiększa opóźnienie właśnie w naszym mieście.

Rozpoczęła się przebudowa stacji Czechowice-Dziedzice - 29.01.2021
Rozpoczęła się przebudowa stacji Czechowice-Dziedzice - 29.01.2021 · fot. czecho.pl


Jak informuje PKP PLK, w Czechowicach-Dziedzicach wszystkie perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ułatwią to windy oraz pochylnie. Dla osób niedowidzących i niewidomych dostępne będą tablice informacyjne z alfabetem Braille’a. W ramach prowadzonych prac perony zostaną wyposażone w nowoczesne elementy informacji wizualnej jak tablice informacyjne, gabloty. Będą nowe wiaty i ławki. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewidziano monitoring.

Na stacji zostaną wymienione tory, rozjazdy i sieć trakcyjna. Powstanie Lokalne Centrum Sterowania w Czechowicach-Dziedzicach, które po uruchomieniu będzie dbać o bezpieczeństwo pociągów na odcinku Goczałkowice Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg. O budowie LCS pisaliśmy tutaj. Wraz z rozpoczęciem robót w centrum Czechowic-Dziedzic dawna nastawnia, która znajduje się w rejonie ulicy Towarowej, zostanie zburzona.

Rozpoczęła się przebudowa stacji Czechowice-Dziedzice - 29.01.2021
Rozpoczęła się przebudowa stacji Czechowice-Dziedzice - 29.01.2021 · fot. czecho.pl


Wartość prac to 1,4 mld zł. Projekt "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice: LOT C na odcinku podg. Most Wisła - Czechowice - Dziedzice - Zabrzeg" współfinansowany jest przez Unię Europejską z Instrumentu CEF "Łącząc Europę". Roboty powinny zakończyć się do października 2023 roku. Wykonawcą jest firma Budimex Budownictwo Sp. z o.o. Dzięki inwestycji poprawi się przepustowość szlaków kolejowych oraz zwiększy efektywność wykorzystania węzła w Czechowicach-Dziedzicach, a nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym zapewnią wyższy poziom bezpieczeństwa.

Inwestycja, o której mowa powyżej, nie jest tożsama z remontem budynku dworca PKP. Inwestorem przebudowy węzła kolejowego jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, która odpowiada za zarządzanie państwową siecią linii kolejowych w Polsce liczącą ponad 19 tysięcy kilometrów. Jest ponadto odpowiedzialna za zarządzanie i synchronizację ruchu około 6,5 tysiąca pociągów pasażerskich i towarowych należących do 74 licencjonowanych przewoźników. Spółka odpowiada również za opracowywanie i aktualizowanie rozkładu jazdy pociągów w skali całego kraju. Zarządcą budynku zabytkowego dworca kolejowego jest bezpośrednio spółka PKP S.A.

Przebudowa węzła kolejowego "Czechowice-Dziedzice"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa węzła kolejowego "Czechowice-Dziedzice"" podaj

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.