Wiadomości

  • 29 stycznia 2021
  • wyświetleń: 8600

Radni powiatowi zadecydowali: "ZS Silesia" oraz ZSTiL zostaną połączone

Na czwartkowej sesji Rady Powiatu przegłosowano uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół "Silesia"" w Czechowicach-Dziedzicach: Technikum nr 2 i Szkoły Policealnej. Powiat bielski jest organem prowadzącym dla tej placówki.

- Nie mówimy o likwidacji, a o połączeniu naszych szkół: Zespołu Szkół "Silesia" i Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach. Celem reorganizacji jest stworzenie jednej zawodowej technicznej szkoły o wysokim poziomie kształcenia, która będzie konkurencją dla bielskich placówek - mówi Dorota Nikiel z zarządu powiatu, odpowiedzialna za oświatę.

- Zdajemy sobie sprawę, że słowo "likwidacja" budzi emocje. Taka jest jednak procedura i nie możemy tego zmienić - jeśli chcemy połączyć dwie szkoły, jedną musimy zlikwidować. To nieuniknione według ustawodawcy. Gwarantujemy, że dorobek i historia Zespołu Szkół "Silesia" zostaną dochowane. Wszystkie kierunki w tej placówce, na które będą chętni zostaną utrzymane - powiedział starosta Andrzej Płonka.

Co zmieni się dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół "Silesia" ?


- Uczniowie są dla nas najważniejsi. Dla nich oraz dla pracowników ZS "Silesia" nie zmieni się praktycznie nic, oprócz nazwy szkoły. Młodzież zostaje w tym samym budynku, z tymi samymi nauczycielami i co ważne nie będzie zmuszona zmieniać wybranego raz zawodu. Uczniowie dokończą naukę na kierunku, który wcześniej wybrali - podkreśla Nikiel. Dodaje, że żaden pracownik "Silesii" nie straci pracy.

Prace nad reorganizacją szkolnictwa trwają od kilku lat. Powodem jest niż demograficzny i mniejszy nabór do szkół, niż przed laty. Reorganizacja ZS "Silesia" była koniecznością. Od 5 lat w zespole funkcjonuje tylko technikum, ponieważ nie było chętnych do szkoły policealnej. Obecnie w 6 klasach uczy się tu 172 uczniów. Procedura jest taka, że uchwała intencyjna Rady Powiatu musi zostać podjęta 6 miesięcy przed zamiarem likwidacji, tak aby informacja trafiła do młodzieży i ich rodziców. Dopiero potem mogą być podejmowane kolejne kroki.

Od września 2016 roku obie placówki: Zespół Szkół "Silesia" oraz Zespół Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica mają swoją siedzibę pod tym samym adresem - przy ul. Traugutta w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj