Wiadomości

  • 29 stycznia 2021
  • wyświetleń: 916

Jak dbać o porost włosów?

Materiał partnera:

Problem z wzrostem włosów może być spowodowany różnymi przyczynami. Wśród nich może być dieta, stres, zmiany hormonalne lub po prostu predyspozycje genetyczne. Oczywiście na niektóre czynniki mamy pewny wpływ, z kolei na inne nie mamy żadnego wpływu. Tak czy inaczej da się wyróżnić co najmniej kilka uniwersalnych wskazówek, które mogą być pomocne dla osób chcących zadbać o porost włosów, w związku z czym kilka z nich przedstawiamy w niniejszym artykule.

Jak dbać o porost włosów?
fot. Africa Studio / Shutterstock.com


Jak dbać o włosy? Higiena, naturalne kosmetyki orz regularne strzyżeniePodstawą wpływającą na skuteczny wzrost włosów jest odpowiednia higiena. Regularne i dokładne mycie włosów pozwala zachować głowę w czystości oraz eliminuje ryzyko infekcji bakteryjnej. Nie każdy wie, że nie trzeba myć włosów codziennie, jednak warto co najmniej co kilka dni dokładnie oczyścić skórę głowy oraz umyć włosy szamponem. Jednocześnie mycie nie powinno być zbyt częste i zbyt intensywne (tak zwane mocne szorowanie głowy).

Ważne jest oczywiście to jakich kosmetyków do tego celu użyjemy. W związku z czym warto stosować rozwiązania oparte na naturalnych składnikach. Należy patrzeć czy w składzie szamponu lub odżywki do włosów nie ma SLS, parabenów oraz innych substancji które obciążają włosy. Oczywiście rozważne używanie kosmetyków to nie wszystko, należy także zwrócić uwagę na to by nie obciążać włosów w inny sposób - np. poprzez stosowanie wysokich temperatur z jakich znane są lokówki, suszarki oraz prostownice.

Prawdziwą wisienka na torcie niepotrzebnego obciążania włosa jest farbowanie. Oczywiście, można farbować włosy ale należy robić to z rozwagą. Raczej należy unikać klasycznych farb lub wybielaczy, które są pełne chemikaliów. Zamiast tego należy poszukać naturalnej alternatywy (np. henna biała). Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na kondycje włosa jest regularne strzyżenie. Przycinanie końcówek to skuteczny sposób na przyśpieszenie wzrostów. Rekomendowane jest cięcie włosów co najmniej o około 7mm co 6-8 tygodni.

Kondycja całego organizmu wpływa na kondycje włosówPowyżej przytoczone wskazówki (higiena, naturalne kosmetyki oraz regularne strzyżenie) to absolutna podstawa. Jednak warto wiedzieć, że na kondycje włosa wpływa ogólna kondycja organizmu. Należy unikać stresu, dbać o nawodnienie oraz zwrócić uwagę na prawidłowe krążenie krwi. Niebagatelne znaczenie ma dieta. Żelazo, białko, witaminy C, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz biotyny to elementy jakie są ważne dla powstrzymywanie wypadania włosów.

Oczywiście poza odpowiednią profilaktyką można stosować różnego typu leki i suplementy diety (np. minoxidil). Poza tym, pozostaje zabieg przeszczepu włosów.