Wiadomości

  • 29 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1950

Jak działa klimatyzacja?

Materiał partnera:

Klimatyzator to urządzenie, które oprócz tradycyjnego chłodzenia powietrza w pomieszczeniu służy również do ogrzewania w zimne dni, wentylacji pomieszczeń, osuszania, a także do dodatkowego oczyszczania powietrza za pomocą wbudowanych lub dodatkowo zamontowanych filtrów.

Jak działa klimatyzacja?


Mobilny klimatyzatorGłównym sposobem kontrolowania temperatury w pomieszczeniu jest zainstalowanie klimatyzatora. Klimatyzacja w obecnej formie została wynaleziona na samym początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ojcem wszystkich klimatyzatorów był wynalazca Willis Carrier, który zbudował lodówkę dla drukarni Brooklyn w Nowym Jorku, chociaż wtedy miała ona zwalczać wilgoć. I już w 1924 roku pierwszy system pojawił się w Detroit specjalnie do chłodzenia powietrzem w jednym z domów towarowych. Mobilne klimatyzatory- są to klimatyzatory, które montuje się w pomieszczeniu, wyprowadzając specjalny wąż karbowany do okna, drzwi, okna lub szybu wentylacyjnego. Klimatyzator mobilny pobiera powietrze z pomieszczenia i dzieli je na dwa strumienie: ciepły i zimny. Gorący usuwa się z pomieszczenia elastycznym wężem, zimny pozostaje w pomieszczeniu. Czasami mobilne klimatyzatory są wyposażone w filtry oczyszczające powietrze z kurzu i wbudowane jonizatory.

Jak działa klimatyzacja?


Mobilny klimatyzator można zwinąć po podłodze, o ile pozwala na to elastyczny wąż, przenieść do innego pomieszczenia lub części domu, lub wywieźć na wieś. Korzystanie z mobilnego klimatyzatora jest nieco skomplikowane ze względu na konieczność okresowego opróżniania pojemnika z kondensatem, który tworzy się podczas chłodzenia powietrza. Są to najłatwiejsze do zainstalowania i niedrogie klimatyzatory, wady klimatyzatorów mobilnych to przede wszystkim mała moc i mały zasięg.

Klimatyzatory kasetonoweSą zainstalowane nad sufitem podwieszanym. Jednostki nowoczesnych klimatyzatorów kasetonowych są niezwykle niskie i kierują strumień przygotowanego powietrza w dwóch lub czterech kierunkach. W przeciwieństwie do klimatyzatora kanałowego jednostka kasetowa rozprowadza schłodzone powietrze od spodu urządzenia. Główną zaletą klimatyzatora kasetowego jest niewidoczność, gdyż widoczna jest jedynie ozdobna kratka. To też równomierny rozkład strumienia powietrza w czterech kierunkach, co pozwala na chłodzenie dużego pomieszczenia tylko jednym klimatyzatorem kasetonowym (przy zastosowaniu systemów dzielonych ściennych uzyskanie podobnego efektu wymaga 2-3 klimatyzatorów o mniejszej wydajności). Z kolei klimatyzatory kolumnowe są stosowane tam, gdzie wymagana jest duża wydajność chłodnicza, nie ma ścisłych wymagań co do projektu pomieszczenia. Klimatyzatory kolumnowe są ciężkie i montuje się je na podłodze. Klimatyzatory kolumnowe wymagają stosunkowo dużej powierzchni do umieszczenia, ponieważ tworzą silny przepływ schłodzonego powietrza i nie pozwalają na przebywanie w bezpośrednim sąsiedztwie klimatyzatora.

Jak działa klimatyzacja?


Jak widać, współcześni producenci oferują konsumentom wiele odmian i modeli klimatyzatorów: od małych urządzeń mobilnych do małego pomieszczenia po całe systemy przeznaczone do dużych powierzchni sprzedaży. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady mobilnych klimatyzatorów (i innych typów). W Climeo możesz nie tylko wybrać odpowiedni dla siebie klimatyzator, ale też liczyć na fachową poradę.