czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 2 lutego 2021
  • wyświetleń: 3861

[WIDEO] Dwa lisy utonęły w zbiorniku. Czy dało się tego uniknąć?

W czwartek, 3 grudnia Ośrodek Rehabilitacji "Mysikrólik" otrzymał telefoniczne wezwanie - dwa lisy wpadły do zbiornika retencyjnego na potężnym placu budowy i nie potrafią się z niego wydostać. Interweniowali wolontariusze organizacji.

ReklamaOpis zdarzenia pojawił się w mediach społecznościowych w poniedziałek, 1 lutego. - Cel Czechowice-Dziedzice, ok. 14 km od siedziby Mysikrólika. Wyruszamy z Agnieszką (Agnieszka i Sławek Łyczko założyli i prowadzą od lat Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Bielsku Białej). Na miejscu zostawiamy samochód i idziemy kilkaset metrów w błocie, jak to na budowie. Szybko okazuje się, że nie ma czasu na przygotowania, a nawet na powrót do auta po sprzęt. Natychmiast podejmujemy działanie. Jeden z lisów nie daje oznak życia, drugi resztkami sił próbuje łapać powietrze. Czas. Jest przenikliwie zimno. Lodowata woda szybko wlewa się do butów. Wejście do zbiornika, jak również wyjście z niego okazuje się trudniejsze, niż można to ocenić na pierwszy rzut oka - opisuje interwencje Ośrodek Rehabilitacji "Mysikrólik".

- Wściekli na naszą (ludzi) ignorancję i butę. Rozwój gospodarczy za wszelką cenę. Bez opamiętania. Bez refleksji. Bez przyszłości. Dokąd my zmierzamy? Zabieramy przyrodzie wszystko. To nie zwierzęta podchodzą pod nasze domy, to nasze domy wpychają się na ich teren. Ich od wieków. To nie jacyś oni są źli, to my wszyscy, swoimi codziennymi decyzjami czy zakupami niejako "głosujemy" za takim stanem rzeczy. To nie ktoś gdzieś tam ociepla ten klimat, czy zatruwa środowisko... to my. Nasz styl życia. Dwa małe, martwe lisy to tylko jeden mały, niewidzialny skutek - dodają członkowie "Mysikrólika".

Według relacji bielskiej fundacji, sprawa została omówiona w czechowickim Urzędzie Miejskim. Jednak, jak podkreśla, nikt nie przewidział tej sytuacji, a sam inwestor ma obowiązek budowy tego typu zbiorników, który docelowo ma mieć bezpieczne dla zwierząt brzegi. - Umówiliśmy się, że będziemy w kontakcie w tej sprawie - podsumowują miłośnicy zwierząt.

mp / czecho.pl

źródło: Ośrodek Rehabilitacji "Mysikrólik"

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.