czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 1 lutego 2021
  • wyświetleń: 934

Jak sprawdzić zdolność kredytową bez wychodzenia z domu?

Materiał partnera:

Planujesz zakup mieszkania, a może - szukasz sposobu na pozyskanie dodatkowej gotówki na remont lub wakacje życia? Niezależnie od tego, co planujesz i jak duża kwota Cię interesuje, koniecznie określ swoją zdolność kredytową. Czym jest i dlaczego jest tak ważna? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie interesujące Cię pytania!

Jak sprawdzić zdolność kredytową bez wychodzenia z domu?


Zdolność kredytowa - co to takiego?Zdolność kredytowa, to nic innego, jak wyznacznik maksymalnej (i bezpiecznej dla Ciebie) kwoty, jaką bank może Ci pożyczyć na wskazany przez Ciebie cel. Jednocześnie oznacza Twoją zdolność do spłaty pożyczonej kwoty we wskazanym w umowie czasie. Najczęściej jednak określa się ją w sytuacji, gdy pożyczkobiorca stara się o kredyt hipoteczny. Na zdolność kredytową bezpośredni wpływ mają takie czynniki, jak:

  • wysokość dochodów i ich źródło w Twoim gospodarstwie domowym, a więc - suma dochodów Twoich i współkredytobiorcy;
  • ilość osób współtworzących gospodarstwo domowe;
  • obecne zobowiązania, a więc - bieżące raty i miesięczne koszty utrzymania;
  • historia spłaty dotychczasowych zobowiązań kredytowych, a więc raport BIK;


Kiedy musisz sprawdzić swoją zdolność kredytową?Określenie zdolności kredytowej jest ważne przede wszystkim dla banku udzielającego Ci kredytu. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób instytucja chce do minimum ograniczyć ryzyko ponoszone w związku z udzieloną pożyczką i upewnić się, że będziesz regularnie spłacać zobowiązanie. Inaczej jest w przypadku parabanków - tam weryfikacja zdolności kredytowej nie jest wymagana lub trwa zaledwie kilka minut. Nie oznacza to jednak, że jest bezpieczniej - pomimo bardziej skomplikowanego procesu weryfikacji Twoich możliwości spłaty, zdecydowanie lepiej zadłużyć się w banku!

Sposoby sprawdzania zdolności kredytowej - jak zrobić to poprawnie?Nie wiesz, jak samodzielnie sprawdzić, jaka jest Twoja zdolność kredytowa? Najlepiej, korzystając z dedykowanego kalkulatora. W odpowiednie pola należy wpisać, oprócz kwoty, o jaką chcesz wnioskować, wysokość miesięcznego dochodu netto, okres kredytowania w latach, a także - wysokość miesięcznych rat, wynikających z dotychczas zaciągniętych kredytów. Konieczne będzie także wskazanie liczby osób należących do gospodarstwa domowego oraz określenie wysokości stałych wydatków, w tym również ewentualnych alimentów.

Obawiasz się, że kalkulator kredytowy, to za mało? Pamiętaj, że każdy bank ma inne procedury związane z obliczaniem zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Jeśli zależy Ci na rzetelnym określeniu swoich możliwości, zdecyduj się na współpracę z ekspertem finansowym. NOTUS Finanse to rzetelne wsparcie na każdym etapie wnioskowania o udzielenie kredytu hipotecznego i, co najważniejsze - rzetelna ocena zdolności kredytowej.