czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 lutego 2021
  • 7 lutego 2021
  • wyświetleń: 6415

[WIDEO] Tak powstawała Ptasia Wyspa na Jeziorze Goczałkowickim

Na Jeziorze Goczałkowickim, w rejonie ujścia Wisły, powstała wyspa dla ptaków, o powierzchni około 450 m2. Jak przebiegała jej budowa? Zobaczcie materiał zrealizowany przez wykonawcę inwestycji - firmę Soley z podkrakowskich Balic.

ReklamaCo roku kilkaset gniazd rybitwy rzecznej ulega zatopieniu w okresie lipcowych deszczy, kiedy poziom wody na Zbiorniku podnosi się. Dzięki wyspie, będące pod ochroną ptaki, będą mogły bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi. Brzegi zabezpieczono tak, aby silne falowanie, pływające kry lodowe i wysokie poziomy piętrzenia wody nie uszkodziły ich i nie powodowały zalewania wyspy.

- Dzięki temu wyspa będzie wynurzona nawet przy najwyższych stanach wód, co pozwoli ptakom bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi. Takie rozwiązanie zostało w naszym regionie zastosowane po raz pierwszy i mam nadzieję, nie ostatni, bo jesteśmy przekonani, że wyspa zostanie z sukcesem licznie zasiedlona przez ptaki - mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, p. o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach.

Loading...


Wyspa dla ptaków powstała w rejonie ujścia Wisły do Zbiornika i ma powierzchnię ok. 450 mkw. Jej budowa jest częścią projektu LIFE.VISTULA.PL, którego głównym celem jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Całość tego projektu jest finansowana głównie ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

BM / czecho.pl

źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.