czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 lutego 2021
  • wyświetleń: 2823

Znów płonęła sadza. Strażacy podpowiadają, jak dbać o kominy

W sobotę informowaliśmy Was o pożarze sadzy w przewodzie kominowym, do którego doszło w jednym z bloków przy ulicy Kołłątaja. Do tego samego typu zdarzenia doszło również w niedzielę w jednym z budynków przy ulicy Legionów. W tym sezonie grzewczym strażacy z terenu nadzorowanego przez PSP w Bielsku-Białej wyjeżdżali do pożarów sadzy już 65 razy, dlatego też podpowiadają, jak można uniknąć tego typu zdarzeń.

pożar, sadza, straż pożarna, sadzy, komin
Znów płonęła sadza. Strażacy podpowiadają, jak dbać o kominy · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Do kolejnego pożaru sadzy doszło w niedzielę około godziny 11.00 w jednym z budynków jednorodzinnych przy ulicy Legionów w Czechowicach-Dziedzicach. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy wygasili piec, następnie usunęli sadzę z komina przy użyciu zestawu kominiarskiego i drabiny mechanicznej.

- W tym sezonie grzewczym bielska straż pożarna odnotowała już 65 pożarów związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Niestety zima nie odpuszcza dlatego też warto pamiętać, że pożar sadzy w kominie może spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą być przyczyną pożaru sąsiednich budynków i materiałów palnych znajdujących się w pobliżu - informuje st. kpt. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy KM PSP w Bielsku-Białej.

Co należy zrobić, aby zapobiec tego typu zdarzeniom? Oto kilka podpowiedziAby zapobiegać pożarom sadzy w kominie, należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:
  • wolno spalać w kotłach (piecach) wyłącznie te paliwa (materiały), do których palenisko jest przystosowane (zgodnie z instrukcją użytkowania) oraz
  • należy systematycznie oczyszczać przewody dymowe i spalinowe (kominy).


Czasookresy usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych (czyszczenia kominów)


Zgodnie z obowiązującymi przepisami w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
  • od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  • od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy (nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego).


W w/w obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Czynności te, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia - a przecież można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych - warto zadbać o własne bezpieczeństwo.

mp / czecho.pl, źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.