czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 lutego 2021
  • wyświetleń: 3199

Znów płonęła sadza. Strażacy podpowiadają, jak dbać o kominy

W sobotę informowaliśmy Was o pożarze sadzy w przewodzie kominowym, do którego doszło w jednym z bloków przy ulicy Kołłątaja. Do tego samego typu zdarzenia doszło również w niedzielę w jednym z budynków przy ulicy Legionów. W tym sezonie grzewczym strażacy z terenu nadzorowanego przez PSP w Bielsku-Białej wyjeżdżali do pożarów sadzy już 65 razy, dlatego też podpowiadają, jak można uniknąć tego typu zdarzeń.

Reklama

pożar, sadza, straż pożarna, sadzy, komin
Znów płonęła sadza. Strażacy podpowiadają, jak dbać o kominy · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Do kolejnego pożaru sadzy doszło w niedzielę około godziny 11.00 w jednym z budynków jednorodzinnych przy ulicy Legionów w Czechowicach-Dziedzicach. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy wygasili piec, następnie usunęli sadzę z komina przy użyciu zestawu kominiarskiego i drabiny mechanicznej.

- W tym sezonie grzewczym bielska straż pożarna odnotowała już 65 pożarów związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Niestety zima nie odpuszcza dlatego też warto pamiętać, że pożar sadzy w kominie może spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą być przyczyną pożaru sąsiednich budynków i materiałów palnych znajdujących się w pobliżu - informuje st. kpt. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy KM PSP w Bielsku-Białej.

Co należy zrobić, aby zapobiec tego typu zdarzeniom? Oto kilka podpowiedziAby zapobiegać pożarom sadzy w kominie, należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:
  • wolno spalać w kotłach (piecach) wyłącznie te paliwa (materiały), do których palenisko jest przystosowane (zgodnie z instrukcją użytkowania) oraz
  • należy systematycznie oczyszczać przewody dymowe i spalinowe (kominy).


Czasookresy usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych (czyszczenia kominów)


Zgodnie z obowiązującymi przepisami w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
  • od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  • od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy (nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego).


W w/w obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Czynności te, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia - a przecież można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych - warto zadbać o własne bezpieczeństwo.

mp / czecho.pl

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.