czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 9 lutego 2021
  • wyświetleń: 770

Wstrzymanie spłaty kredytu frankowego - to możliwe

Materiał partnera:

Popularne swego czasu kredyty we frankach sprawiły w ostatnich latach wiele kłopotów ich biorcom. "Frankowicze" zmuszeni byli do odprowadzania dużych rat kapitałowo - składkowych a końca ich kredytowej historii nie było widać. Na szczęście najnowsze ustawy i regulacje w kwestii finansów sprawiły, że "frankowiczom" pojawiło się światełko nadziei w tunelu.

Wstrzymanie spłaty kredytu frankowego - to możliwe


W jaki sposób można dokonać wstrzymania spłaty rat kredytu we frankach?Każda osoba posiadająca kredyt we frankach może ubiegać się o wstrzymanie spłaty kredytu. W tym celu musi jednak wnieść do sądu pozew o unieważnienie umowy kredytu. Dodatkowo może również żądać wstrzymania cały czas działającego obowiązku spłat kolejnych rat kapitałowo - odsetkowych. Osoba składająca pozew może również zakazać bankowi składania kolejnych oświadczeń dotyczących wypowiedzenia umowy kredytu frankowego.

Inną z możliwości jest złożenie zażalenia skierowanego do Sądu Apelacyjnego. Instytucja ta wbrew powszechnej opinii bardzo często rozpatruje tego typu wnioski właśnie na korzyść kredytobiorców. W szczególności dzieje się tak w sytuacji, gdy doszło już do spłaty kwoty pierwotnie pożyczonej od banku. Bardzo często osoby, które już od lat spłacały kredyt, mogą odzyskać część "nadpłaconych" odsetek.

Jest to możliwe dlatego, że według obecnych przepisów prawnych i ich interpretacji przez Sąd Najwyższy spłacanie dalszych rat kapitałowo - odsetkowych stanowi bezpodstawne działanie na rzecz bogacenia się banków.

W jakich innych sytuacjach wstrzymanie spłaty rat kredytu jest możliwe?
Wstrzymanie obowiązku spłaty kolejnych rat kredytu frankowego możliwe jest także w momencie, kiedy kredytobiorca posiada podpisany przez siebie aneks antyspreadowy, a także w sytuacji, kiedy to zaczął już dokonywać spłaty kredytu bezpośrednio w walucie franków. Jak się bowiem okazuje, mechanizm odpowiedzialny za indeksowanie wpłat od początku swojej działalności był wadliwy.

Więcej na ten temat przeczytać można na: https://kancelaria-slaski.pl/

Pozwanie banku - czy to ma sens?Według aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego samodzielne ustawianie kursu kupna i sprzedaży walut przez instytucje bankową jest niedozwolone. Wyrok SN z dnia 11 grudnia 2019 roku jasno mówi o tym, że z racji na korzystanie z wadliwego mechanizmu do indeksowania wpłat banki powinny całkowicie unieważnić zawarte umowy.