czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 9 lutego 2021
  • wyświetleń: 1695

[FOTO] Kaniów: Ćwiczenia strażaków z zakresu ratownictwa lodowego

Niskie temperatury w ostatnich dniach spowodowały zamarznięcie wody w poszczególnych zbiornikach wodnych znajdujących się na terenie powiatu bielskiego. Stan ten powoduje poważne zagrożenie dla osób, które wchodzą na zamarzniętą taflę wody. Lód w każdej chwili może się załamać i stworzyć ryzyko utonięcia.

Reklama

Kaniów: Ćwiczenia strażaków z zakresu ratownictwa lodowego - 2-4.02.2021 · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Od 2 do 4 lutego strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 i 2 w Bielsku-Białej w ramach realizacji planu doskonalenia zawodowego, brali udział w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa lodowego na terenie Gminnego Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Kaniowie. Ćwiczenia zostały przeprowadzone dla każdej zmiany służbowej. Celem zajęć było przećwiczenie technik ratowniczych, umożliwiających ewakuację z wody osób poszkodowanych przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek.

- Osobom, pod którymi załamał się lód, w wielu przypadkach są w stanie pomóc świadkowie zdarzenia. Jeśli zachowają szczególną ostrożność, mogą wykorzystać przedmioty znajdujące się pod ręką - np. szalik, długą grubą gałąź, kij hokejowy czy sanki. Wybierając się na zamarznięte akweny, przezornie warto wziąć ze sobą kolce lodowe, by w razie wypadku podjąć próby samoratowania. Za każdym razem świadkowie zdarzenia powinni jednak wezwać fachową pomoc - straż pożarną (telefon 112 lub 998) - mówi st. kpt. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy KM PSP w Bielsku-Białej.

- Człowiek w lodowatej wodzie ma bardzo mało czasu na udzielenie mu pomocy. W literaturze spotyka się bardzo różne oszacowania czasu przeżycia w zimnej wodzie. Wystarczy zapamiętać, że osoba bez specjalnego kombinezonu może przeżyć w wodzie o temperaturze poniżej 10 stopni C tyle minut, ile wynosi temperatura wody: np. 4 minuty w wodzie o temperaturze 4 stopni - podsumowuje przedstawicielka bielskich strażaków.

mp / czecho.pl

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.