czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 lutego 2021
  • wyświetleń: 872

112 w czasach pandemii: prawie 1,8 mln zgłoszeń w ubiegłym roku

11 lutego świętujemy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Ubiegły rok, tak odmienny dla wszystkich z powodu wprowadzonego stanu epidemii, dla pracowników Centrów Powiadamiania Ratunkowego również miał inny wymiar.

Reklama

Centrum Powiadamiania Ratunkowego
Centrum Powiadamiania Ratunkowego · fot. Śląski Urząd Wojewódzki


- Operatorzy ze względu na charakter pracy systemu, cały czas trwali na stanowiskach - w tym zawodzie praca zdalna z domowego zacisza nie wchodzi w rachubę - zapewnia dyrektor Centrum Powiadamiania Ratunkowego Tomasz Michalczyk.

Epidemia wymusiła na Operatorach dodatkowe zadania - dbając o bezpieczeństwo ratowników, strażaków i funkcjonariuszy policji, konieczne stało się ustalanie kwestii związanych z sytuacją epidemiologiczną w miejscach interwencji. - Obowiązek zadawania dodatkowych pytań, dotyczących przebywania na kwarantannie i izolacji, nieraz wiązał się jednak z oburzeniem osób dzwoniących i wymagał dodatkowego wyjaśniania. Pamiętajmy, że Operator musi dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników zdarzenia, także służb ratowniczych. Właściwy opis sytuacji na miejscu zdarzenia pozwala służbom właściwie zabezpieczyć swoich ludzi oraz zapewnić właściwą liczbę sił i środków, aby akcja przebiegła sprawnie - wyjaśnia dyrektor CPR Tomasz Michalczyk.

Stan epidemii spowodował, że Operatorzy na bieżąco śledzili dynamicznie zmieniające się, przepisy i rozporządzenia. Mierzyli się z wieloma nietypowymi zgłoszeniami. Jakimi? Zdecydowanie przybyło takich dotyczących zakłóceń porządku publicznego, głównie w zakresie łamania wprowadzonych obostrzeń. Ograniczenia w kontaktach międzyludzkich w społeczeństwie budziły wiele emocji, co miało także odzwierciedlenie w telefonach na 112. Poza zgłoszeniami alarmowymi Operatorzy odbierali telefony od osób osamotnionych podczas odbywania kwarantanny.

- Mieszkańcy ci często prosili o pomoc w zakupach czy wyjście z psem. W tych trudnych dla zgłaszających i niestandardowych sytuacjach Operatorzy wykazywali się pełnym zrozumieniem i starali się wskazać miejsce, gdzie osoby te mogą uzyskać pomoc właściwą dla miejsca zamieszkania - relacjonuje kierownik oddziału CPR Mariusz Knopek. Obywatele dzwonili także prosząc o wyjaśnianie wielu zagadnień i treści rozporządzeń. Należy tutaj przypomnieć, że numer alarmowy nie jest infolinią informacyjną. Mimo epidemii w dalszym ciągu dochodzi do "standardowych" zgłoszeń alarmowych, blokowanie numeru alarmowego spowodowane chęcią uzyskania informacji jest niedopuszczalne.

Ubiegły, trudny dla wszystkich rok wiązał się także z wykonywaniem dodatkowych zadań. Jak przyznaje koordynator zmiany Tomasz Nowak, cały Wydział Powiadamiania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego został zaangażowany w walkę z epidemią COVID-19. - Realizowaliśmy dodatkowe zadania związane m.in. z obsługą infolinii dotyczącej tzw. wymazobusów, infolinią dla szpitali dotyczącą miejsc na oddziałach zakaźnych - wylicza koordynator. Wyznaczeni pracownicy Wydziału, w tym w dużej mierze Operatorzy CPR Katowice, w początkowej fazie epidemii, zajmowali się także wydawaniem materiałów dla obsługi wymazobusów, czy też lekarzy koronerów. Poza tym Wydział ten pomagał w organizacji przedsięwzięcia niespotykanego na skalę europejską, czyli w procesie testowania pod kątem obecności Covid-19 górników spółek PGG, JSW, Węglokoks czy Silesia. - Jedno jest pewne: w nieprzewidywalnych i dynamicznych sytuacjach na pracownikach Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach zawsze można liczyć. I bardzo dziękuję za tą pracę, która jest niezwykle wymagająca i odpowiedzialna - podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego
Centrum Powiadamiania Ratunkowego · fot. Śląski Urząd Wojewódzki


Agnieszka Sarnik jest operatorem już od przeszło 6 lat. Jak przyznaje, jest to trudna i obciążająca praca. W przypadku zagrożenia życia wszystko jest bowiem ważne - zadawane pytania, czas interwencji czy szybkość przekazania informacji do odpowiednich służb. - Możemy pomagać innym, niewiele zawodów może się tym poszczycić. Jest to duży obowiązek, ale satysfakcja jest ogromna, która także rekompensuje nam ten stres - podkreśla operatorka.

Numer 112 w Polsce funkcjonuje od ponad 7 lat. Operatorzy Numerów Alarmowych odbierają zgłoszenia przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, także w dni ustawowo wolne od pracy, święta i weekendy. - W danych statystycznych można doszukać się prawidłowości - gdy społeczeństwo korzysta z dni wolnych od pracy, Operatorzy Numerów Alarmowych mają ręce pełne pracy - wyjaśnia dyrektor Michalczyk. Średnio od 6,5 do 7 tys. - tyle zgłoszeń wpływa dziennie do katowickiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które odbiera 103 Operatorów. W ubiegłym roku otrzymali oni prawie 1,8 mln zgłoszeń, z czego około 1 mln stanowiły zgłoszenia zasadne, przekazane do jednostek Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz dyspozytorni medycznych. To najwyższy wynik spośród wszystkich Centrów w kraju. Średni czas oczekiwania na połączenie z Operatorem w województwie śląskim wynosi obecnie niecałe 9 sekund, z czego 5,5 sekundy stanowi automatyczna zapowiedź informacyjna numeru alarmowego 112.

Na koniec warto zwrócić uwagę na utrzymujący się niestety wysoki poziom liczby zgłoszeń niezasadnych, tj. 43% zgłoszeń obsłużonych przez Operatorów. - Apelujemy do wszystkich o rozsądne korzystanie z numerów alarmowych i przypominamy, że numery te służą ratowaniu zdrowia i życia, a ich blokowanie może utrudnić uzyskanie pomocy przez osoby tej pomocy potrzebujące - przypomina wojewoda Jarosław Wieczorek.

112 to numer alarmowy, bezpłatny, działający na terenie całej Unii Europejskiej, dostępny zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, w tym także dla aparatów bez karty SIM. Numer ten służy do wezwania pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia dla naszego życia i zdrowia, a także mienia i środowiska oraz w przypadku naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

BM / czecho.pl

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.