czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 11 lutego 2021
  • wyświetleń: 1040

Meble w wersji zrób to sam

Materiał partnera:

Znudziły Ci się już proste i banalne meble szwedzkiego producenta? Masz dość oglądania wciąż tych samych modeli, nie odznaczających się ani polotem ani dobrą jakością modeli łóżek, stołów i szaf? Masz ochotę na coś nietuzinkowego, zrobionego własnymi rękoma? Nie Ty jeden! W ostatnim czasie własnoręcznie wykonane meble cieszą się coraz większą popularnością. Bo któż nie chce mieć w domu oryginalnych mebli własnego projektu, które w pełni odpowiadają jego oczekiwaniom i warunkom pomieszczenia? Dla osób, podzielających te marzenia, przygotowaliśmy dzisiejszy artykuł. W nim zawarliśmy garść pożytecznych informacji na temat mebli własnej roboty, dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z meblarstwem.

Czego potrzebujesz by zacząć robić meble na własną rękę?Wiele rzecz jasna zależy od tego jaki tym mebli chciałbyś robić oraz od specyfiki projektu. Możemy jednak ogólnie, w kilku słowach opowiedzieć Ci czego będziesz potrzebować na początek.

MiejsceRozpoczynając swoją karierę domorosłego majsterkowicza, powinieneś najpierw rozglądnąć się za odpowiednim miejscem. Jeżeli nie dysponujesz własnym garażem, to zawsze możesz takowy wynająć, a w ciepłe dni, nawet praca na zewnątrz nie powinna przysporzyć Ci większych kłopotów. Odpowiedni garaż lub warsztat meblarski, powinien spełniać jednak kilka, podstawowych warunków. Po pierwsze nie może być w nim zbyt wilgotno, ponieważ wtedy istnieje szansa jego zapleśnienia. Kolejną kwestią jest odpowiedni przewiew, zwłaszcza jeśli planujesz późniejsze malowanie mebli.

Narzędzia i akcesoriaJeśli chcesz zacząć pracę z drewnem, to będziesz potrzebował kilku najważniejszych narzędzi. W zależności od specyfiki projektu, będą potrzebne Ci różne elementy, ale na początek warto zaopatrzyć się w podstawowe, czyli młotek, piła ręczna, papier ścierny lub szlifierka oraz standardowe akcesoria typu gwoździe, wkręty, kołki czy różnego rodzaju uchwyty i klamki. Jeśli chodzi o najważniejsze preparaty do drewna, to pomyśl o zakupie środka otłuszczającego, impregnującego, bejcy, kleju do drewna i metalu oraz farb do późniejszego pomalowania.

MateriałZastanów się dobrze skąd będziesz brał drewno potrzebne do Twoich projektów. Możesz kupić nowe deski lub płyt pilśniowe w sklepach lub wykorzystać stare meble. Czasami wystarczy, że pomalujesz lub wyczyścisz meble, a potem dodasz nowe nogi do stołów lub uchwyty do komody i w ten sposób małym nakładem sił, stworzysz spersonalizowane wykończenie swojego wnętrza. W drewniane lub metalowe nogi do stolika, możesz wyposażyć się w każdym, większym sklepie z artykułami budowlanymi.

Kilka pomysłów na proste, własnoręcznie wykonane meble

Meble z europaletEuropalety w ostatnim czasie zrewolucjonizowały rynek meblarski. Już od kilku sezonów, meble z palet królują w polskich domach i lokalach gastronomicznych. Obecnie można je zobaczyć niemal w każdym ogródku piwnym czy restauracji. Dlaczego? Ponieważ to zdecydowanie najłatwiejsza i najbardziej dostępna z opcji dla początkujących majsterkowiczów. Palety są stosunkowo tanie i nie wymagają szczególnej obróbki, a do tego odznaczają się niezwykłym, acz trwałym wyglądem. Jakie meble można zrobić z palet? Dosłownie wszystkie. Począwszy od ram łóżka, przez szafy czy też stoły. Jak zrobić stół z palet? Wystarczy, że wyszlifujesz paletę, odtłuścisz ją i pomalujesz, a następnie dokręcisz nogi do blatu. Brzmi dziecinnie prosto, prawda?

Renowacja starych mebliZaczynając pracę z drewnem, niekoniecznie musisz od razu zająć się projektem i wykonaniem mebli od podstaw. Jeśli nie dysponujesz wystarczającymi umiejętnościami z tej dziedziny, to może lepiej zająć się renowacją starych mebli. Pomaluj ramę łóżka na nowy kolor, wymień blat w kuchni na nowy lub przykręć niestandardowe nogi do stolika w kuchni. Takie małe niuanse pozwolą Ci nabrać pewności w pracy z drewnem oraz niewielkim nakładem sił i pieniędzy odmienisz swoje wnętrze. Później, gdy zdobędziesz już wystarczającą wiedzę i umiejętności, będziesz mógł przejść do bardziej ambitnych projektów.