czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 lutego 2021
  • 21 lutego 2021
  • wyświetleń: 6495

Debatowali o bezkolizyjnym węźle i układzie komunikacyjnym

Tematy koncepcji budowy bezkolizyjnego węzła w rejonie skrzyżowania drogi krajowej nr 1 z ulicą Ligocką oraz układu komunikacyjnego w południowej części Czechowic-Dziedzic były jednymi z tematów obrad Komisji Gospodarki i Rozwoju czechowickiej Rady Miejskiej.

Reklama

Będzie bezkolizyjny węzeł przy DK-1 i Ligockiej? Jest projekt
Będzie bezkolizyjny węzeł przy DK-1 i Ligockiej? Jest projekt · fot. Google Street View


Obydwa tematy pojawiły się w kontekście proponowanych zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Czechowice-Dziedzice w rejonie ul. Podrajskiej oraz w rejonie ul. Partyzantów i ul. Zamkowej. Spotkanie samorządu wraz z potencjalnymi inwestorami odbyło się 2 lutego w ramach obrad Komisji Gospodarki i Rozwoju czechowickiej Rady Miejskiej.

Podczas spotkania Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic zwrócił uwagę, że obecnie rozważa się wprowadzenie zmian w studium, tj. czy pozostawić w tym rejonie tereny aktywności gospodarczej z przejazdem samochodów ciężarowych, czy wprowadzić zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, która może zwiększyć ruch samochodów osobowych, choć duża część z nich będzie kierowała się na DK-1. Ponadto planowana inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana dopiero za kilka lat, gdyż najpierw trzeba uchwalić zmiany w studium, co potrwa około roku czasu, a następnie uchwalić nowy plan zagospodarowania dla tego terenu. Po wyłożeniu studium do publicznego wglądu, będzie można rozpocząć już procedowanie planu.

Przy okazji dyskusji pojawiły się informacje na temat podjęcia działań związanych z poprawą układu komunikacyjnego w tym rejonie miasta. Po wybudowaniu drogi ekspresowej S-1, DK-1 straci status drogi krajowej i będzie drogą samorządową, co ułatwi wprowadzanie zmian układu komunikacyjnego. Radosław Hudziec, członek komisji zapytał, czy w nowym studium zarezerwowano tereny pod ewentualną budowę bezkolizyjnego węzła w rejonie skrzyżowania DK-1 z ul. Ligocką.

Burmistrz naszego miasta stwierdził, że koncepcja budowy bezkolizyjnego węzła komunikacyjnego w rejonie skrzyżowania DK-1 z ul. Ligocką jest już nieaktualna. W studium pozostawiono wolne tereny pod ewentualną przebudowę układu komunikacyjnego w tym rejonie, jak np. dodatkowe pasy ruchu przy wyjeździe z miasta, co będzie możliwe po utracie statusu drogi krajowej przez DK-1.

Trwa budowa lewoskrętu na drodze krajowej nr 1
Trwa budowa lewoskrętu na drodze krajowej nr 1 · fot. Eurovia


Ponadto przewodniczący komisji Krzysztof Jarczok zapytał o planowany termin otwarcia przebudowanego skrzyżowania ul. Cichej z drogą krajową nr 1. Burmistrz poinformował, że skrzyżowanie to zostanie otwarte nie wcześniej niż w końcu marca, co jest związane z koniecznością uzyskania zgody i podłączenia energii elektrycznej przez spółkę Tauron.

Burmistrz wskazał na potrzebę szukania możliwości poprawy układu komunikacyjnego w tym rejonie gminy, ponieważ rozwój terenów w jej południowej części uwidocznił słabości w tym zakresie. Gdy droga krajowa nr 1 zostanie odciążona po wybudowaniu drogi ekspresowej S-1, będzie można rozważyć budowę pasów włączających na DK1, co poprawiłoby płynność ruchu komunikacyjnego w południowej części miasta.

Członek komisji Radosław Hudziec stwierdził, że należy kompleksowo rozwiązać problemy komunikacyjne w południowej części miasta, w tym w rejonie ul. Komorowickiej. Zwrócił się do burmistrza o udostępnienie do wglądu koncepcji przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie ul. Komorowickiej dla terenów aktywności gospodarczej, gdy zostanie ona opracowana.

mp / czecho.pl

źródło: BIP Gminy Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.