czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 21 lutego 2021
  • wyświetleń: 2398

Zabrzeg: Uczczą 500-lecie miejscowości specjalną tablicą?

Upamiętnienie 500-lecia Zabrzega było jednym z tematów zebrania Rady Sołeckiej, które odbyło się 12 lutego. Jeden z jej członków, Jacek Tomaszczyk zaproponował, aby uczcić tę okrągłą rocznicę fundując tablicę pamiątkową.

Reklama

Zima w Zabrzegu z lotu ptaka. Zobacz wideo z drona


Według propozycji członka Rady Sołeckiej w Zabrzegu, fundusze na ten cel mogłyby pochodzić z budżetu RS oraz miejscowych organizacji społecznych, a także z Urzędu Miasta i Gminy Czechowice-Dziedzice. Radni sołeccy zaproponowali rozmowę w tej sprawie z Grzegorzem Wąsikiem, naczelnikiem Wydziału Promocji czechowickiego UM oraz prezesami zabrzeskich organizacji społecznych.

Zabrzeg swymi początkami sięga XIV wieku. Należał wówczas do tzw. wsi szlacheckich. Wieś powstała na terenie pierwotnego boru karczowanego przez osadników, którzy przybyli tutaj zarówno z Małopolski jak i ze Śląska. O Zabrzegu mówi dokument z 9 listopada 1521 roku, znajdujący się w "Księdze przywilejów miasta Bielska". O Zabrzegu czytamy również w przywilejach księcia cieszyńskiego Fryderyka Kazimierza z 1556 roku. Na jego podstawie 11 wiosek sąsiadujących z Bielskiem, w tym także Zabrzeg miały obowiązek konsumpcji piwa i wina, które dostarczało miasto Bielsko.

mp / czecho.pl

źródło: BIP Gminy Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.