czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 marca 2021
  • wyświetleń: 5370

Czechowicki PKM podsumował ciężki dla komunikacji, 2020 rok

PKM Czechowice-Dziedzice podsumował niewątpliwie ciężki dla komunikacji miejskiej, 2020 rok. Zły wpływ na spółkę, jak i cały rynek przewozów pasażerskich, miała epidemia koronawirusa, przez którą zamknięto szkoły czy też, przez pewien czas, centra handlowe.

Reklama

pkm, pkm czechowice-dziedzice, zajezdnia, siedziba
Zajezdnia PKM Czechowice-Dziedzice · fot. PKM Czechowice-Dziedzice


W związku z ogłoszeniem na terenie Polski stanu epidemii oraz wejściem w życie przepisów o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz licznych późniejszych rozporządzeń, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach zmuszone było wprowadzić limity pasażerów w swoich autobusach w wysokości 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących z zastrzeżeniem, że połowa miejsc siedzących pozostaje wolna. Mając na uwadze obowiązek sprostania tym obostrzeniom konieczne było utrzymywanie dodatkowych kursów do obsługi szczytu komunikacyjnego. Obecnie autobusy PKM kursują wg feryjnego rozkładu jazdy.

- Pandemia COVID-19 a wraz za nią wprowadzone w całym kraju restrykcje i obostrzenia w sposób bezprecedensowy wpłynęły na spadek liczby przewożonych pasażerów komunikacji miejskiej a co za tym idzie spadek wpływów ze sprzedaży biletów. W związku z wprowadzonymi rządowymi obostrzeniami liczba przewożonych pasażerów w czechowickiej komunikacji miejskiej spadła w skali roku z 1 435 000 osób w 2019 do 866 000 osób w 2020 roku, a więc o ponad 40% - powiedział portalowi czecho.pl Rafał Kupczak, prezes PKM Czechowice-Dziedzice.

autobus pkm,
Czechowickie PKM podsumowało ciężki dla komunikacji, 2020 rok · fot. Adrian Migdał


Wraz ze spadkiem liczby przewożonych pasażerów spadły przychody PKM. Łącznie przychody ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w okresie od marca do grudnia 2020 roku, w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, spadły o prawie 45%.

- Najgorszymi miesiącami były miesiące kwiecień, maj i listopad ubiegłego roku, gdzie odnotowaliśmy spadek przychodów ze sprzedaży biletów odpowiednio na poziomie 73%, 63% i 55% w stosunku do roku 2019 - mówi Kupczak.

autobus, pkm, solaris
Czechowickie PKM podsumowało ciężki dla komunikacji, 2020 rok · fot. Adrian Migdał


- W związku z wprowadzonymi limitami ilości przewożonych pasażerów, chcąc zapewnić naszym mieszkańcom możliwość korzystania z regularnej komunikacji miejskiej, zmuszeni byliśmy do uruchomienia dodatkowych kursów autobusów. W 2020 roku wykonano dodatkowo ponad 26 000 wozokilometrów, co przełożyło się na dodatkowe koszty. Ponadto, mając na uwadze bezpieczeństwo naszych Pasażerów wykonujemy dodatkowe czynności dezynfekcji i ozonowania pojazdów - dodał prezes czechowickiego przewoźnika.

Jak podkreśla Rafał Kupczak, dzięki faktycznemu, realnemu wsparciu ze strony władz miasta, spółka ma zapewnione finansowanie. - Pragnę zauważyć, że utrzymaliśmy ceny biletów za przejazd na niezmiennym poziomie, w tym miejscu warto przypomnieć, że w Czechowicach-Dziedzicach cena biletów komunikacji miejskiej jest na stałym poziomie od 1 maja 2012 roku - zwraca uwagę.

autobus, pkm, linia 3
Czechowickie PKM podsumowało ciężki dla komunikacji, 2020 rok · fot. Grzegorz Macura / PKM Czechowice-Dziedzice


- Mimo trudnej sytuacji finansowej samorządów, władze miasta zapewniają, że nie wycofają się z utrzymania i rozwijania komunikacji zbiorowej. My ze swej strony zrobimy wszystko, by mimo ograniczeń budżetowych nadal świadczyć usługi dla naszych mieszkańców i prowadzić działania inwestycyjne poprawiające jakość świadczonych usług - stwierdza Rafał Kupczak, który prezesem PKM jest od stycznia 2020 roku.

- Chciałbym również w tym miejscu, podziękować wszystkim pracownikom PKM za ich pracę i trud oraz - co bardzo ważne - odpowiedzialne zachowanie w trakcie pandemii, dzięki któremu do tej pory pracujemy bez większych problemów kadrowych, które mogłyby się pojawić przy zwiększonej liczbie zachorowań - dodaje.

PKM przekłada uroczystości jubileuszowe na 2021 rok
Czechowickie PKM podsumowało ciężki dla komunikacji, 2020 rok · fot. PKM Czechowice-Dziedzice


2020 rok był również rokiem jubileuszu PKM Czechowice-Dziedzice - spółka obchodziła w nim 40-lecie swojego istnienia. Jak mówi prezes PKM, 2021 rok również może być trudny dla spółki. - Ale jestem przekonany, że mająca już ponad 40 lat komunikacja miejska w Czechowicach-Dziedzicach przetrwa te trudne czasy. Liczymy na to, że jak najszybciej wrócimy do normalnego funkcjonowania bo przedłużające się obostrzenia związane z COVID-19 negatywnie wpływają na kondycję finansową spółki - podsumowuje.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.