czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 24 lutego 2021
  • wyświetleń: 1682

PIT-37 - podatek, który musisz opłacić

Materiał partnera:

Podatki to ta część naszego życia, która z pewnością nie cieszy się dużą popularnością. Niestety obowiązek ich opłacania leży na wszystkich ludziach, którzy osiągają dochody. Warto więc zawczasu przyjrzeć się im i sprawdzić, z czym będziemy mieli do czynienia, w związku z koniecznością rozliczenia się z nich. Ważną sprawą są tutaj terminy, których trzeba bezwzględnie przestrzegać, by uniknąć niepotrzebnych problemów o charakterze karno-skarbowym. Poza tym z danin opłacane są tak ważne aspekty życia, jak chociażby szkolnictwo, budowa dróg, czy też inne tego typu zadania.

1. Czym jest PIT-37?
2. Kto powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020?
3. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?
4. PIT-37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?


Czym jest PIT-37?Dokument podatkowy PIT-37 jest jednym z najpopularniejszych pitów w naszym kraju. Składa go zdecydowana większość podatników oraz podatniczek. Wykazujemy w nim wszelkie dochody, odliczamy różne ulgi - o ile akurat nam przysługują, a wypełniony elektronicznie dokument przekazujemy do Ministerstwa Finansów, poprzez właściwy Urząd Skarbowy. Obecnie cała operacja przebiega online, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na wypełnianie papierowych deklaracji oraz na wyczekiwanie z nimi przed okienkami w odpowiednich urzędach. Takie możliwości postępowania zdecydowanie ułatwiają nam życie. Trzeba więc z nich korzystać.

Kto powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020?Deklarację PIT-37 wypełniają więc te osoby, które pracują w ramach umów o: pracę, zlecenie, czy dzieło. PIT-y takie składają także: emeryci, renciści, stypendyści, osoby otrzymujące świadczenia przedemerytalne, osoby opłacające podatek z tytułu praw autorskich, itp. Dokładne opisy przypadków zobligowanych do rozliczenia się w ten sposób bez trudu znajdziemy w internecie. Dla pewności możemy także zajrzeć do odpowiedniej ustawy albo skonsultować się ze znajomą księgową lub np. licencjonowanym biurem podatkowym. Im więcej będziemy wiedzieć, tym łatwiej będzie nam podjąć prawidłową decyzję. Błędy wynikające z nieodpowiednio wypełnionych dokumentów, mogą okazać się kłopotliwe w przyszłości. Lepiej ich unikać - co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?Jeśli już więc jesteśmy w posiadaniu wszelkich dokumentów podatkowych, wystawionych przez naszego pracodawcę lub pracodawców, powinniśmy się rozliczyć z podatku. W tym celu warto skorzystać z dobrej strony internetowej, która umożliwia rozliczenie pit 37 online. Solidny oraz przejrzysty program do pit online znajdziemy na stronie sieciowej: www.podatnik.info. Dzięki programowi, który tam pobierzemy nasze rozliczenie stanie się czystą przyjemnością, a my będziemy mogli skupić się na czymś innym, podczas gdy podatek zostanie rozliczony.

PIT-37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?Termin rozliczenia podatku, który zostaje opłacony przy pomocy PIT-37 upływa trzydziestego kwietnia 2020 roku o północy. Powinno się go bezwzględnie przestrzegać, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji spóźnienia. Warto też pamiętać o uwzględnieniu różnych ulg, takich jak, np. ulga za internet, bo one mogą obniżyć ostateczny wymiar podatku. Im szybciej się rozliczymy, tym lepiej dla nas. Zwłaszcza jeżeli możemy w danym roku podatkowym liczyć na zwrot podatku. W przypadku, gdy jesteśmy winni fiskusowi pieniądze, możemy się z rozliczeniem nieco wstrzymać, gdyż dzięki temu nieco zyskamy. Najważniejsze jest jednak, by zdążyć ze wszystkim na czas, korzystając z solidnego oraz przejrzystego programu do wypełnienia PIT-37 online.