czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 lutego 2021
  • wyświetleń: 5737

Wybudują kolektor deszczowy. Ulica Kolejowa musi zostać przebudowana

Budowę kolektora deszczowego od ulicy Towarowej poprzez Kolejową aż do DK-1 i rzeki Iłownicy - zapowiedział burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut. Jak wskazał samorządowiec, wiąże się to z koniecznością przebudowy ulicy Kolejowej. Burmistrz podkreślił również, że potencjalna wycinka drzew zostanie skonsultowana z mieszkańcami miasta.

Reklama

Wybudują kolektor deszczowy. Ulica Kolejowa musi zostać przebudowana
Wybudują kolektor deszczowy. Ulica Kolejowa musi zostać przebudowana · fot. mp / czecho.pl


- Głównym powodem, dla którego podjęte zostały prace związane z opracowaniem koncepcji przebudowy i modernizacji ulicy Kolejowej w Czechowicach-Dziedzicach jest planowana budowa kolektora deszczowego. Jego zadaniem będzie odprowadzanie wód opadowych ze śródmieścia oraz terenu stacji kolejowej i dworca PKP. Kolektor zostanie poprowadzony od ulicy Towarowej, na całej długości ulicy Kolejowej, aż do ulicy Zielonej, i dalej - pod dwupasmówką - do rzeki Iłownicy. Inwestycja ta, przypomnę, ma na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego (ochrona przed długotrwałym, czy nawalnym deszczem) w tej części miasta - powiedział portalowi czecho.pl Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

- Ze względu na znajdującą się po obu stronach ulicy Kolejowej zabudowę, kolektor - niemalże na całej długości - zostanie poprowadzony w ciągu ulicy. Zabudowanie kolektora pod istniejącą obecnie jezdnią, wraz z wykonaniem licznych przyłączy na całej jego długości, w połączeniu z wymianą znajdującej się pod ziemią infrastruktury, spowoduje konieczność odtworzenia ulicy Kolejowej praktycznie od nowa. Inwestycja będzie zatem okazją, by pochylić się nad sygnalizowanym przez mieszkańców od dawna brakiem miejsc parkingowych. I chodzi tu zarówno o mieszkańców centrum, jak i mieszkańców całej gminy przyjeżdżających do śródmieścia - dodał samorządowiec.

Wybudują kolektor deszczowy. Ulica Kolejowa musi zostać przebudowana
Wybudują kolektor deszczowy. Ulica Kolejowa musi zostać przebudowana · fot. mp / czecho.pl


- Problem dużego deficytu miejsc parkingowych widoczny jest już dzisiaj, zwłaszcza w dni targowe. Problemy z miejscami parkingowymi będą jeszcze większe, kiedy zrealizowany zostanie remont dworca PKP. Kolej wyremontuje tylko sam budynek, zaś otoczeniem dworca zająć się nie planuje. Przypomnę tymczasem, że jako gmina zobowiązaliśmy się wydzierżawić od kolei pomieszczenia wyremontowanego dworca PKP, do których zamierzamy przenieść borykający się z problemami lokalowymi Ośrodek Pomocy Społecznej. W części dzierżawionych pomieszczeń chcemy również zlokalizować ekspozycję tworzonego Muzeum Miejskiego. Obie te instytucje będą tam działały równocześnie z mieszczącym się w budynku już dzisiaj służbami kolejowymi. Taki obiekt nie może funkcjonować bez odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. I o tym też musimy pamiętać, przymierzając się do przebudowy ulicy Kolejowej - podkreśla Błachut.

- Nie jest tajemnicą, że takiej inwestycji nie sposób zrealizować bez znacznej ingerencji w istniejące otoczenie. Po jeden stronie ulicy Kolejowej jest ciąg kamienic, i tego nie zmienimy. Więcej dającego się zagospodarować terenu znajduje się po drugiej stronie ulicy i to będziemy chcieli zrobić. W tym jednak wypadku tworzenie nowych miejsc parkingowych będzie się wiązało albo z koniecznością wycinki części istniejących drzew, albo - co najmniej - z rezygnacją z urządzania nowych terenów zielonych. Dzisiaj mogę zapewnić, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, a planując inwestycję będziemy się starali szukać rozwiązań kompromisowych. Swego rodzaju balansu pomiędzy potrzebnymi w centrum miejscami parkingowymi, a zielenią, której zalet w ścisłym centrum każdego miasta na pewno nie sposób kwestionować - zwraca uwagę burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Wybudują kolektor deszczowy. Ulica Kolejowa musi zostać przebudowana
Wybudują kolektor deszczowy. Ulica Kolejowa musi zostać przebudowana · fot. mp / czecho.pl


- Zdaję sobie jednak sprawę z faktu, że będzie to kompromis trudny i - jako taki - w pełni nie zadowoli żadnej ze stron. Dlatego nie wykluczam, że podejmując tak ważne dla przyszłego wyglądu śródmieścia decyzje odwołamy się (prawdopodobnie w formie badania ankietowego) do głosu naszych mieszkańców. Ostatecznie to mieszkańcy mają prawo zadecydować, czy oczekują większej ilości miejsc parkingowych, czy też powiększenia terenów zielonych. Żadnych rozwiązań na pewno nie będę forsował wbrew woli większości - podsumowuje Marian Błachut.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.