Wiadomości

  • 1 marca 2021
  • wyświetleń: 1430

Nowoczesny tomograf pomaga w lepszej diagnostyce chorób serca

Jeszcze lepsza diagnostyka przewlekłych chorób serca w Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Wszystko za sprawą nowoczesnego tomografu komputerowego i badania kardiologicznego TK, które od kilku tygodni można wykonać w placówce przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 21.

Nowoczesny tomograf pomaga w lepszej diagnostyce chorób serca
Nowoczesny tomograf pomaga w lepszej diagnostyce chorób serca · fot. UM Bielsko-Biała


Badanie jest całkowicie bezpłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby z niego skorzystać, wystarczy mieć skierowanie z poradni specjalistycznej mającej kontrakt z NFZ-tem.

Badanie kardiologiczne TK powinny wykonać osoby, u których pojawiły się niepokojące objawy - bóle w klatce piersiowej, szczególnie po wysiłku, bóle towarzyszące emocjom, wyjściu na zimne powietrze czy duszności powysiłkowe, na przykład podczas wchodzenia po schodach. Co ważne - badanie kardiologiczne TK pozwala na ocenę stanu całego serca - jego budowy i funkcji, czyli wszystkich podstawowych parametrów kardiologicznych dotyczących zastawek, ścian mięśnia sercowego i siły skurczu. Badanie daje także możliwość oceny stanu naczyń wieńcowych odpowiedzialnych za większość zawałów serca. Odpowiednio wczesne wykrycie zwężeń w naczyniach, które prowadzą do powstawania zakrzepów, pozwalają na skierowanie pacjenta do dalszego leczenia - wykonania koronarografii i założenia stentów.

Zarejestrowanie się na badania kardiologiczne TK w Bielskim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej jest proste, a świadczenia wykonywane są na bieżąco. Skierowanie na badanie musi być wystawione przez lekarza specjalistę z poradni specjalistycznej mającej kontrakt z NFZtem.
Od 8 stycznia br. skierowania na większość świadczeń zdrowotnych, w tym badania tomografii komputerowej, są wystawiane elektroniczne. Warto jednak zwrócić uwagę, aby na skierowaniu na badanie kardiologiczne TK użyta była dokładnie taka nazwa świadczenia. Warto również poprosić lekarza o wydrukowanie skierowania z systemu i z takim wydrukiem zgłosić się do rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Bielskim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim przy ul. Wyspiańskiego 21.

Nowoczesny tomograf pomaga w lepszej diagnostyce chorób serca
Nowoczesny tomograf pomaga w lepszej diagnostyce chorób serca · fot. UM Bielsko-Biała


Podczas rejestracji pacjent jest informowany o tym, jak przygotować się do badania kardiologicznego TK. Do najważniejszych zaleceń należy wcześniejsza ocena poziomu kreatyniny w organizmie - bo badanie odbywa się z użyciem kontrastu, bycie na czczo i przyjęcie w dniu badania wszystkich leków, które pacjent powinien w tym dniu normalnie zażyć. Badanie kardiologiczne TK to jedno z najdokładniejszych, a przy okazji mało inwazyjnych świadczeń zdrowotnych, trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesne.

Podczas badania pacjent kładzie się na ruchomym stole, a na jego klatce piersiowej umieszczane są elektrody EKG. Praca serca i ciśnienie są kontrolowane przez ciśnieniomierz i czujnik pulsometru. W trakcie pracy aparatury pacjent jest w kontakcie z technikiem prowadzącym badanie i wykonuje wydawane przez niego polecenia. Skan serca tomografem komputerowym zajmuje ok. 10 sekund - ważne jest, by w tym czasie pacjent wstrzymał oddech, co zminimalizuje ryzyko zafałszowania wyników badania nadmiernymi ruchami klatki piersiowej.

Po zakończeniu tomografii komputerowej serca należy przez jakiś czas odpocząć. Pacjent pozostaje wtedy pod opieką lekarską na wypadek niepożądanej reakcji organizmu na kontrast.
Wynik badania wraz z opisem w Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej jest dostępny w ciągu tygodnia.

mp / czecho.pl

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.