czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 28 lutego 2021
  • wyświetleń: 1206

Specjalna aplikacja pomoże w niemarnowaniu jedzenia

Rocznie w Polsce marnujemy 4,8 mln ton żywności, oznacza to, że w każdej sekundzie aż 153 kg jedzenia lądują w koszu! Jednak jest też dobra wiadomość, istnieją inicjatywy, które pomagają ograniczyć marnowanie każdego dnia. Jedną z nich jest rewolucyjna aplikacja Too Good To Go, która właśnie dotarła do Bielska-Białej i okolic.

Specjalna aplikacja pomoże w niemarnowaniu jedzenia
Specjalna aplikacja pomoże w niemarnowaniu jedzenia · fot. Materiały prasowe


Marnowanie jedzenia jest bardzo złożonym problemem i wymaga wielotorowych działań. Choć idea walki z marnowaniem jedzenia nie jest bielszczanom obca, w mieście od lat działają społeczne lodówki, Bank Chleba i "Zupa za Ratuszem", mieszkańcy zyskali kolejne narzędzie pomagające ograniczyć skalę marnotrawstwa w Bielsku-Białej i okolicach.

Ciesząca się popularnością w 15 krajach aplikacja, to narzędzie dla każdego posiadacza smartfona łączące mieszkańców miasta i okolic z ulubionymi miejscami, które na koniec dnia przygotują pyszną paczkę-niespodziankę ze świeżą, niesprzedaną danego dnia żywnością. Too Good To Go pomaga nie tylko zagospodarować nadwyżkę jedzenia, ale również wspiera branżę gastronomiczną, która znalazła się w ciężkiej sytuacji.

Specjalna aplikacja pomoże w niemarnowaniu jedzenia
Specjalna aplikacja pomoże w niemarnowaniu jedzenia · fot. Materiały prasowe


Jak to działa?


Wystarczy ściągnąć aplikację, która na podstawie geolokalizacji wskaże, które miejsca w okolicy mają do uratowania paczkę-niespodziankę, zarezerwować i odebrać we wskazanym oknie czasowym. Do tej pory do akcji przyłączyło się ponad 2200 miejsc w całym kraju, które nie marnują jedzenia z Too Good To Go. Każda przechwycona paczka to ekwiwalent 2,5 kg niezmarnowanej emisji CO2e, czyli wszystkich gazów wyemitowanych w drodze od pola do stołu. Polscy użytkownicy aplikacji uratowali już ponad 700 tysięcy posiłków, nie marnując tym samym 1,750.000 kg CO2e. To tyle ile wyemitowałby samolot, okrążając Ziemię 344 razy.

Nie tylko Bielsko-Biała, ale także Wisła, Mikołów, Tychy, Skoczów i Ustroń odpowiedziały na nasz apel do połączenia sił w walce z marnowaniem w regionie. Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony lokalnych biznesów spożywczych, nastraja nas bardzo pozytywnie. Każdego dnia do aplikacji dołączają nowe miejsca nie tylko w samym, a paczki pojawiające się w aplikacji znikają w mgnieniu oka. Aplikacja dostępna jest dla każdego użytkownika smartfona i każdego biznesu spożywczego, który zmaga się z nadwyżkami. Od wielkiej sieci po ulubiony lokalny warzywniak. - podkreśla Anna Kurnatowska, Country Managerka Too Good To Go.

Specjalna aplikacja pomoże w niemarnowaniu jedzenia
Specjalna aplikacja pomoże w niemarnowaniu jedzenia · fot. Materiały prasowe


Wśród miejsc, które już dołączyły do walki z marnowaniem z Too Good To Go, znalazły się: Bistro Stela, Kawiarnia 2 piętro, Badylek Warzywa-Owoce, Eko Bio Organic Centrum Peron, MONO Pâtisserie & Bistro, Środek, Ecotrail, Schronisko Górskie, Piekarnia Gruźińska, Cukiernia Mrowiec, Gastro Habitat, Masala Bistro, Śniadanioteka, Przystanek Gruzja, Cremino Bakery, Multicoolty, Agro-Bazar, Bałkańskie Smaki, Jarmużno, SzumiLas, Skalny Młyn, Pizzeria Pigallo, Market Zdrowia, a także sieci Carrefour, bp, Costa, Pizza Hut i Olimp.

Aplikacja dostępna jest na smartfony z systemami iOS oraz Android. Dostępny jest również w niej charytatywny voucher wspierający działanie lokalnych Banków Żywności.

mp / czecho.pl
źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.