Wiadomości

  • 1 marca 2021
  • wyświetleń: 1108

Pierwsza wizyta w bibliotece - o czym należy pamiętać?

Materiał partnera:

Sprawdź, jak krok po kroku przygotować się do wizyty w bibliotece i o czym musisz pamiętać.

Pierwsza wizyta w bibliotece - o czym należy pamiętać?


Zabierz odpowiednie dokumentyŻeby korzystać swobodnie z biblioteki, musisz się do niej zapisać. Możesz to zrobić od ręki już na miejscu, musisz mieć jednak ze sobą dowód osobisty. Korzystanie z każdej biblioteki jest całkowicie darmowe. Jeśli chcesz, aby z biblioteki korzystało Twoje dziecko, musisz je zapisać i wypełnić wszystkie dokumenty za nie. Dopiero wtedy będzie mogło samodzielnie wypożyczać książki. Jeśli masz wątpliwości, zawsze warto zadzwonić do biblioteki, sprawdzić jej stronę internetową albo profil na mediach społecznościowych, gdy takowy posiada. W ten sposób najlepiej przygotujesz się do swojej pierwszej wizyty.

Zapoznaj się z regulaminemRównocześnie możesz wypoczywać tylko określoną liczbę pozycji z biblioteki. Podczas zapisów zapytaj o to lub sprawdź w regulaminie biblioteki bądź na stronie wypożyczalni. Sprawdź też dokładnie, przez jaki czas możesz przetrzymywać książkę po jej wypożyczeniu. Po przekroczeniu określonego terminu zostają naliczane kary pieniężne. Pamiętaj też, że książka musi być oddawana w takiej samej formie i w takim samym stanie, w jakim została wypożyczona.

Bądź na bieżącoPrzeglądaj zbiory biblioteki, aby mieć pewność, że nie ominie Cię żadna pozycja. Biblioteki zazwyczaj mają je w formie online. Możesz przeszukać je po tytule, autorze lub gatunku. Aby być na bieżąco z najlepszymi i najciekawszymi książkami, zarówno nowościami, jak i klasykami, przeglądaj strony kulturalne gazet albo blogi, takie jak http://www.openbook.com.pl.

Zarezerwuj książkę z wyprzedzeniemNiektóre książki, zwłaszcza nowości, mogą cieszyć się w bibliotekach dużym zainteresowaniem. Aby mieć pewność, że będziesz mieć szybki dostęp do wybranej książki, zarezerwuj ją z wyprzedzeniem. Możesz to zrobić osobiście, w bibliotece, ale wiele bibliotek umożliwia też rezerwacje w formie online. W dobie pandemii wiele bibliotek działa dodatkowo całkowicie zdalnie i wymaga wcześniejszej rezerwacji wybranej pozycji. Nie możesz więc do nich wejść z ulicy i wziąć książki z półki, tylko poczekać na informację mailową, kiedy możesz ją odebrać na miejscu.