Wiadomości

  • 2 marca 2021
  • wyświetleń: 4461

"Ekstremalna Droga Krzyżowa ma was uczynić pięknymi"

Kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, ze względu na obostrzenia epidemiczne, wiąże się z rozłożeniem na cały marzec zaplanowanych wędrówek i medytacji. Hasło towarzyszące małym grupom, jakie w tym roku wyruszą na nocną wędrówkę, to: "Rewolucja pięknych ludzi".

EDK
Ekstremalna Droga Krzyżowa · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


O tym, że pełna niepięknych scen droga krzyżowa może uczynić życie człowieka pięknym przypomniał biskup Roman Pindel, który w mediach społecznościowych umieścił film ze swym błogosławieństwem dla uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2021.

Biskup w słowie adresowanym do EDK-owiczów zwrócił uwagę, że droga krzyżowa, którą podejmą, zawiera obietnicę uczynienia człowieka pięknym.

- Pójdziecie w nocy, oświetlając sobie drogę latarką, będziecie bardzo zmęczeni, umorusani. Być może będzie dużo błota zamiast śniegu. Czy będziecie piękni? Bo taka jest obietnica tej drogi krzyżowej. To obietnica, że człowiek, który żyje i idzie za Chrystusem i wchodzi na drogę krzyżową, powinien być człowiekiem pięknym - dodał hierarcha, przypominając, jak ważnym doświadczeniem dla wielu wiernych była wizja męki Pańskiej ukazana w znanym filmie Mela Gibsona.

- Idziemy drogą krzyżową, w której rozważamy tak naprawdę wcale niepiękne sceny z życia Jezusa, z Jego drogi krzyżowej. Zobaczmy, jak one są piękne i w jaki sposób czynią pięknymi nas, rozważającymi te tajemnice, chcącymi żyć według tego, jak Jezus nauczał, jak przeszedł całe życie i tę drogę do śmierci i zmartwychwstania - podkreślił biskup, udzielając na koniec błogosławieństwa.

Główne wyjście na trasy EDK zaplanowano na przedostatni piątek Wielkiego Postu, 26 marca. Jednak grupy uczestników wyruszać będą na wędrówkę w inne dni.

Dotąd w diecezji bielsko-żywieckiej powstało ponad 20 różnych tras EDK w kilku rejonach - m.in. w Andrychowie, Osieku, Kętach-Podlesiu, Żywcu-Zabłociu i Oświęcimiu. Szczegóły na stronie http://www.edk.org.pl. Do tej pory (poniedziałek, 1 marca) nie pojawiły się żadne trasy rozpoczynające się w Bielsku-Białej.

Samotna, nocna wędrówka, podczas której trzeba przejść ok. 40 km. okazuje się dla wielu ważnym przeżyciem duchowym, doświadczeniem zmieniającym życie. Ekstremalna Droga Krzyżowa może pomóc szczególnie tym, którym brakuje czasu i ciszy. To forma modlitwy indywidualnej. Termin i trasa przejścia jest tylko propozycją. W tym roku organizatorzy zapraszają do wędrówki z zachowaniem obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią.Jak podkreślają inicjatorzy EDK, jest to nowy rodzaj duchowości zakorzeniony w starej tradycji - tradycji pielgrzymowania i tradycji franciszkańskiej, zwracającej uwagę na to, że człowiek to nie tylko dusza, ale i ciało. Porzucenie własnej strefy komfortu, zmaganie i przekraczanie własnych ograniczeń może się stać szansą na modlitwę i spotkanie z Bogiem. Doświadczenie, przeżycie - to coś, czego szczególnie poszukuje dziś człowiek. EDK jest też propozycją dla osób skarżących się na zabieganie i brak czasu, co utrudnia im udział np. w nabożeństwach Drogi Krzyżowej praktykowanych tradycyjnie w parafiach.

Co zrobić, by wziąć udział w EDK? Pierwszy krok to podjęcie decyzji. Ważne jest też, by przygotować się fizycznie i psychicznie do wędrówki, która może być wymagająca. Uczestnicy wędrują na własną odpowiedzialność, sami muszą sobie radzić z orientacją w terenie (choć mogą mieć ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS), sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. "Zniechęcamy osoby, które myślą, że jakoś to będzie. Że jak nie będą miały siły, to ktoś im pomoże. Zniechęcamy ludzi zamkniętych, którzy nie szukają nowych pomysłów na siebie. Zniechęcamy ludzi, którzy oceniają innych i uważają siebie za lepszych od nich" - wyjaśniają organizatorzy.

Wędrówka - niezależnie od tego, czy odbywać się będzie samotnie czy w niewielkiej grupce osób - przebiegać ma w skupieniu i milczeniu. Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość odczytania na głos rozważań lub też słuchania ich z urządzeń mobilnych przy poszczególnych stacjach.

Pomysł na EDK zrodził się w roku 2009 w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Inicjatywa ta spotkała się z wielkim i rosnącym zainteresowaniem. Już 10 lat później, w 2019 r. w EDK uczestniczyło w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób, wędrujących na kilkuset trasach, a także poza Polską - aż w 24 krajach. W 2020 r. w EDK miało wziąć udział aż 95 tys. osób z 443 miast na 1025 trasach, choć ostatecznie, w związku z pandemią organizatorzy EDK zaapelowali o jej duchowe przeżycie. W tym roku zapraszają do wędrówki, oczywiście z zachowaniem obowiązujących obostrzeń.

ar / czecho.pl

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.