Wiadomości

  • 2 marca 2021
  • wyświetleń: 3846

W czerwcu poznamy nowych właścicieli spółek Lotosu?

PKN Orlen planuje w czerwcu ogłosić partnera przy transakcji przejęcia Grupy Lotos - powiedział serwisowi PAP Biznes Daniel Obajtek, prezes PKM Orlen. Wśród "środków zaradczych", które wyznaczyła Komisja Europejska spółce z Płocka przy przejęciu Lotosu, jest m.in. sprzedaż czechowickich aktywów gdańskiej spółki.

Lotos terminale, siedziba, rafineria, łukasiewicza
W czerwcu poznamy nowych właścicieli czechowickich spółek Lotosu? · fot. mp / czecho.pl


- W czerwcu ogłosimy nazwę partnera przy przejęciu Grupy Lotos, a do końca 2021 roku chcielibyśmy zamknąć całą transakcję, pod warunkiem, że uda się do tego czasu wydzielić rafinerię w Gdańsku do osobnej spółki. W marcu chcemy zakończyć merytoryczne prace nad wydzieleniem rafinerii, a na przełomie marca i kwietnia spodziewamy się ofert partnerów w sprawie warunków zaradczych - powiedział PAP Biznes Daniel Obajtek.

Prezes nie rozstrzyga, ilu partnerów wybierze przy sprzedaży aktywów Lotosu zgodnie z warunkami postawionymi przez Komisję Europejską. Wcześniej mówił, że może to być jeden lub kilka podmiotów. Preferowaną przez niego formą transakcji jest wymiana aktywów.

Przypomnijmy, jak informowaliśmy w lipcu zeszłego roku, Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dotycząca zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. kontroli nad Grupą Lotos. Połączenie tych dwóch firm będzie się wiązać z pewnymi ustępstwami, między innymi sprzedażą spółek, które swoją siedzibę czy też zakłady pracy posiadają w Czechowicach-Dziedzicach - Lotos Asfalt, Lotos Terminale czy też Lotos Biopaliwa.

Sprzedaż nie oznacza końca i likwidacji zakładu w Czechowicach-Dziedzicach. Chodzi o zbycie części aktywów innemu dużemu graczowi z branży paliwowej, co jest koniecznością zawartą w tak zwanym "pakiecie", aby mogło dojść do fuzji Orlenu z Lotosem. Takie warunki stawia Komisja Europejska, bo nie chce, aby w Polsce powstał gigant paliwowy, który stałby się monopolistą. PKN Orlen jest więc zobowiązany wykonać określone środki zaradcze, które mają na celu zapobieżenie wystąpienia negatywnych skutków koncentracji dla konkurencji na rynku. Wśród koncernów, które mogą być zainteresowane przejęciem aktywów Lotosu, są między innymi potentaci na światowym rynku paliw - Saudi Aramco oraz BP.

mp / czecho.pl

źródło: PAP

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.