czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 3 marca 2021
  • wyświetleń: 1777

Rząd uspokaja rodziców - Szpital Pediatryczny nie jest zagrożony

"Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej ma zapewnione finansowanie w 100 procentach", a burza wokół placówki szkodzi tylko szpitalowi i najmłodszym pacjentom. To odpowiedź strony rządowej na kontrowersje związane ze zmianą finansowania bielskiej placówki.

Będzie specjalna uchwała Rady Miejskiej ws. Szpitala Pediatrycznego
Rząd uspokaja rodziców - Szpital Pediatryczny nie jest zagrożony · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Wracamy do sprawy kłopotów finansowych Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Jak podał serwis prasowy bielskiego starostwa, "powodem dramatycznej sytuacji jest nagle wprowadzona przez Ministerstwo Zdrowia zmiana sposobu finansowania tego typu placówek".

- Nagle, ponieważ według uzgodnień szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia z ostatnich miesięcy (grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r.), bielska placówka do połowy 2021 r. miała być rozliczana tak jak w roku minionym- poprzez wypłacany co miesiąc ryczałt. Tymczasem 1 lutego bieżącego roku wpłynęło oświadczenie NFZ, że finansowanie będzie odbywało się jednak na zupełnie nowych zasadach i obejmie okres od początku 2021 r. Placówka ma mieć płacone tylko za wykonane świadczenia, w sytuacji gdy z powodu pandemi COVID-19 pacjentów w szpitalach w całym kraju jest dużo mniej! - wyjaśniali przedstawiciele powiatu w połowie lutego.

A to - według samorządowców - spowodowało utratę płynności finansowej placówki, gdyż zabrakło pieniędzy na wynagrodzenia pracowników za styczeń. - Personel dostał wypłatę po terminie, ale tylko dzięki pożyczce z Powiatu Bielskiego w wys. 1 mln zł, o której pilnym uruchomieniu zdecydował starosta Andrzej Płonka - czytamy w komunikacie.

szpital pediatryczny w Bielsku-Białej
Rząd uspokaja rodziców - Szpital Pediatryczny nie jest zagrożony · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


O ratowanie Szpitala Pediatrycznego zaapelowali m.in. samorządowcy z Bielska-Białej oraz podbeskidzcy parlamentarzyści z opozycji.

Do sprawy nawiązali, podczas konferencji prasowej zorganizowanej 1 marca przez sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny i Spraw Społecznych Stanisława Szweda, politycy związani z rządem.

- Należy przede wszystkim podkreślić, że zmiana finansowania Szpitala Pediatrycznego została wprowadzona na wyraźne życzenie organu prowadzącego placówkę, a więc powiatu bielskiego. Sytuacja związana z epidemią koronawirusa jednak zmieniła naszą rzeczywistość. Dlatego w Ministerstwie Zdrowia zapadła decyzja o tym, że szpitale pediatryczne do września będą finansowane na dotychczasowych zasadach, a więc na zasadzie ryczałtu. A to oznacza, że Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej ma zapewnione finansowanie w 100 procentach - podkreślił poseł Przemysław Drabek.

szpital pediatryczny
Rząd uspokaja rodziców - Szpital Pediatryczny nie jest zagrożony · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Jak dodał, burza wokół placówki szkodzi tylko szpitalowi i najmłodszym pacjentom. - Pragnę zapewnić rodziców, którzy mogą czuć się zaniepokojeni, że każde dziecko potrzebujące opieki medycznej w Szpitalu Pediatrycznym, znajdzie profesjonalną pomoc. Szpitalowi nie grozi zamknięcie ani ograniczenie w działalności - zaznaczył parlamentarzysta.

Pojawia się tylko pytanie, co stanie się we wrześniu? - Do września mamy czas, by przygotować nowe, korzystne rozwiązania jeśli chodzi o finansowanie szpitali pediatrycznych - podsumował poseł Drabek.

raz / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.