Wiadomości

  • 9 marca 2021
  • 11 marca 2021
  • wyświetleń: 3585

Narodowy Spis Powszechny startuje 1 kwietnia. O jakie dane będą pytać?

1 kwietnia w całej Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Dominującą i obowiązkową metodą przekazywania danych ma być tzw. samopis za pośrednictwem aplikacji internetowej na stronie internetowej GUS. Jakie dane będziemy musieli przekazać?

Narodowy Spis Powszechny


Obowiązkiem spisowym objęte zostaną:  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.


Obowiązkiem spisu objęci będą zatem wszyscy obywatele. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

Dominującą i obowiązkową metodą przekazywania danych ma być tzw. samopis za pośrednictwem aplikacji internetowej na stronie internetowej GUS. Aplikację będzie można uruchomić na urządzeniu mobilnym - telefonie lub komputerze i po wcześniejszym uwierzytelnieniu w systemie teleinformatycznym, za pomocą unikalnego hasła, przejść przez ankietę, odpowiadając na kolejne pytania spisu powszechnego.

Dla osób, które nie mają komputera bądź dostępu do internetu, a chcą dokonać samospisu będzie udostępniony, w pełni wyposażony, Gminny Punkt Spisowy, zlokalizowany w siedzibie Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

A co jeżeli ktoś będzie chciał spełnić swój obowiązek, a nie będzie potrafił poradzić sobie z aplikacją mobilną, bądź nie ma dostępu do komputera i internetu? Z pomocą przyjdą nam rachmistrze spisowi, którzy będą spotykali się z respondentami osobiście, lub - co w obecnej sytuacji epidemicznej jest najbardziej prawdopodobne - przeprowadzą z respondentem wywiad telefoniczny. W gminie Czechowice-Dziedzice będzie to 19 rachmistrzów, którzy obecnie przechodzą szkolenia.

Jakie informacje będziemy musieli podać?Wśród informacji, które będziemy zobowiązani udostępnić, bądź to w samospisie, czy też rachmistrzowi znalazły się te od najbardziej podstawowych: o wiek, płeć, adres, czy stan cywilny, po wykształcenie, aktywność zawodową, ewentualną niepełnosprawność. Aplikacja zapyta nas również o narodowość, język, którym posługujemy się w domu oraz o wyznanie. Poza tym spis przewiduje zbieranie danych, m.in. na temat naszych poprzednich miejsc zamieszkania, pokrewieństwa z domownikami, czy liczby pokojów w mieszkaniu, sposobie ogrzewania mieszkania.

Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną - będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.

O szczegółach urząd będzie informował na bieżąco, proponujemy również udostępnioną przez Główny Urząd Statystyczny stronę, na której znajdują się wyczerpujące i aktualne informacje o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań: https://spis.gov.pl/.

Od 15 marca 2021 r. informacje o NSP będzie można także uzyskać dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.

W przypadku dodatkowych pytań związanych z realizacją NSP 2021 w województwie śląskim można kontaktować się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Katowicach, lub z Gminnym Biurem Spisowym w Urzędzie Miejskim Czechowicach-Dziedzicach - tel. 32 214 71 47 32 214 71 96 adres e-mail: spispowszechny@um.czechowice-dziedzice.pl

ar / czecho.pl

źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.