Wiadomości

  • 10 marca 2021
  • wyświetleń: 3845

Dofinansują elektryczne Solarisy - umowa podpisana

W środę, 10 marca w Urzędzie Marszałkowskim PKM Czechowice-Dziedzice podpisało umowę o dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych w ramach programu GEPARD II. Chodzi m.in. o wsparcie zakupu Solarisów, na które rozstrzygnięto już przetarg.

Dofinansowanie zostanie przyznane w ramach działania pn. "Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie - RIT, Elektromobilna komunikacja miejska w Czechowicach-Dziedzicach".

Projekt ma na celu zakup przegubowych elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej (chodzi o Solarisy, na które rozstrzygnięto już przetarg, pisaliśmy o tym w artykule Elektryczne Solarisy pojawią się w PKM Czechowice-Dziedzice) wraz z budową infrastruktury ładowania.

Jak podaje PKM, zakupione będą dwa autobusy przegubowe elektryczne klasy MEGA wraz z niezbędną infrastrukturą do ładowania. Dofinansowanie wynosi 6 000 000 zł, do tego udzielona zostanie preferencyjna pożyczka w wysokości 1 580 600,00 zł. Dostawa i odbiór techniczny pierwszego autobusu nastąpi do 31 marca 2022 r., nie wcześniej jednak niż w styczniu 2022 r. Dostawa i odbiór drugiego pojazdu to kwiecień - czerwiec 2022 r. Infrastruktura powinna zostać wybudowana i uruchomiona do końca listopada 2021 roku.

Budowa systemu ładowania ma na celu stworzenie infrastruktury umożliwiającej ładowanie zakupionego taboru oraz dalszy rozwój PKM w kierunku elektromobilności. Zakupione pojazdy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a napęd będzie całkowicie ekologiczny, pozwalający ograniczyć emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Dodatkowo bezpośrednim efektem projektu będzie wzrost atrakcyjności komunikacji zbiorowej, w tym poprawa bezpieczeństwa i komfortu podróżujących. Dzięki "elektrykom" PKM będzie mógł włączyć się w działanie mające na celu zapobieganie zwiększającemu się poziomowi szkodliwych gazów i substancji w powietrzu.

PKM oszacowało efekt ekologiczny:
  • redukcja emisji CO2: 134 222,88 kg/rok
  • redukcja pyłu PM10: 22,21 kg/rok
  • redukcja NOx: 1 006,35 kg/rok
  • redukcja benzo-α-pirenu: 0,000097 kg/rok

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.