Wiadomości

  • 10 marca 2021
  • wyświetleń: 1674

Katalizator w samochodach Audi-skup oraz recykling

Materiał partnera:

Katalizatory pełnią ważną rolę w pojazdach wyposażonych w silnik spalinowy. Pozwalają one na częściowe oczyszczenie gazów wydechowych z substancji toksycznych. Obecność tego typu elementów w układzie wydechowym jest podyktowana przepisami wprowadzonymi przez rządy państw lub organizacje wspólnotowe typu Unia Europejska.

W silnikach Diesla stosowane są filtry DPF czyli filtry cząstek stałych. W benzynie z kolei używa się dwóch rodzajów katalizatorów: ceramicznych oraz metalowych ze względu na materiał z jakiego został wykonany blok katalizatora. Są one pokryte metalami szlachetnymi z grupy platynowców, głównie platyną, rodem oraz palladem. Wchodzą one w reakcje ze szkodliwymi związkami chemicznymi, które są zawarte w spalinach, usuwając je.

Objawy zużycia lub awarii katalizatora w AudiGdy katalizator się zużyje lub ulegnie awarii, moc silnika może zacząć spadać lub pracować nierówno, gdyż sonda lambda umieszczona w katalizatorze lub innym miejscach układu wydechowego będzie błędnie odczytywać skład spalin i przez to do silnika będzie podawana zbyt bogata lub zbyt uboga mieszanka paliwowa. Innym objawem są hałasy pochodzące z podwozia.

Co robić w momencie wykrycia zużycia katalizatora-proces recyklinguW momencie wykrycia zużycia lub awarii, powinniśmy niezwłocznie zwrócić się do stacji demontażu i skupu zużytych katalizatorów samochodowych. Po oddaniu zużytej części, nasz stary katalizator jest poddany procesowi oddzielania bloku od jego metalowej obudowy za pomocą nożyc hydraulicznych. Dalszym krokiem jest zbadanie zawartości metali w zmielonych blokach katalizatora, aby móc wycenić towar.

Dlaczego warto oddać katalizator do skupuGłównie chodzi o pieniądze, ponieważ w przypadku awarii katalizatora musimy zakupić nowy element, gdyż stosowanie używanych katalizatorów jest prawnie zabronione. Koszt nowego katalizatora do nowego auta to często duży wydatek ze względu na duży stopień skomplikowania tego układu (nawet kilka katalizatorów w jednym układzie), co niemal całkowicie wyklucza stosowanie tańszych zamienników.


Jak zarobić na zużytym katalizatorze w samochodzie AudiPrzy oddaniu katalizatora do skupu możemy za niego dostać po wycenie nawet 500zł i tym samym przeznaczyć tą kwotę na zakup nowego (cennik katalizatorów Audi). Zyski z tego urządzenia są tak duże, ponieważ produkcja samochodów stale rośnie, a wraz z nią zapotrzebowanie na katalizatory i obecne w nich metale szlachetne, co przekłada się na wyższe profity z rafinacji naszego starego sprzętu. Odzyskiwanie metali szlachetnych ze zużytych katalizatorów dzięki procesom pirometalurgicznym lub hydrometalurgicznym jest znacznie bardziej efektywne i tańsze niż pozyskiwanie ich z naturalnych złóż, bowiem z tony katalizatorów jesteśmy w stanie uzyskać 2 kilogramy tych metali, a z tony wydobytej rudy zaledwie od 2 do 6 gramów. Wszystko to przekłada się na wysoką ceną naszego katalizatora, którego możemy sprawdzić na stronie autocatalystmarket.com. Dodatkowo na powyższej witrynie możemy dowiedzieć się gdzie i komu oddać nasz zużyty sprzęt.