Wiadomości

  • 16 marca 2021
  • wyświetleń: 1766

Najlepsze rośliny do biura - jakimi gatunkami obsadzić pionowy ogród

Materiał partnera:

Od dawna wiadomo, że w zdrowym, zrównoważonym miejscu pracy nie może zabraknąć roślin. Obecnie zieleń w biurze jest pożądana bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - w czasach pandemii i postpandemii istnieje silna potrzeba zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa, poprawy ich well-beingu oraz odseparowania od siebie stanowisk pracy. W osiągnięciu tych zamierzeń pomagają zielone ściany z roślin - przyścienne, wolnostojące, a nawet w formie mobilnych mebli. Dziś pochylimy się nad gatunkami, którymi warto obsadzić pionowy ogród. Jakie rośliny do biura najczęściej zdobią ściany wertykalne? Czym charakteryzują się te odmiany i czy wywierają wyraźny wpływ na jakość powietrza?

Najlepsze rośliny do biura - jakimi gatunkami obsadzić pionowy ogród


Zielone biuro jako przejaw troski o well-being pracownikówZanim przejdziemy do konkretnych gatunków, przypomnijmy, dlaczego obecność roślin w biurze jest tak istotna. Po pierwsze, żywa zieleń bez wątpienia wywiera wpływ na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w ich otoczeniu. Wystarczy sam wizualny kontakt z roślinami, aby ukoić zmęczony wzrok i odnotować redukcję poziomu stresu. Towarzystwo zieleni rozwija wyobraźnię, wspiera kreatywne myślenie i poprawia ogólne samopoczucie.

Im więcej okazów, tym lepiej, a najbardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni umożliwiają pionowe ogrody z żywych roślin - https://4naturesystem.com/pl/blog/bid-203-pionowe-ogrody-i-inne-biofiliczne-rozwiazania. Dostępne również w formie przesuwnych ścian, pozwalają wydzielać przestrzeń na open space i odgradzać od siebie poszczególne stanowiska pracy. Dzięki dużej powierzchni zielona ściana wywiera realny wpływ na zwiększanie wilgotności powietrza, co można docenić zwłaszcza zimą (i co stanowi ogromną wartość dla alergików i astmatyków). Mało tego - badania dowodzą, że wiele gatunków roślin pobiera, akumuluje i filtruje szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu, w tym metale ciężkie oraz lotne związki organiczne i nieorganiczne. Naukowcy wykazali, że niektóre odmiany roślin pozwalają obniżyć stężenie formaldehydu czy benzenu w danym pomieszczeniu nawet o połowę. Już sam ten fakt powinien wystarczyć za argument, dlaczego warto inwestować w rośliny w biurze.

5 gatunków roślin, którymi warto obsadzić ogród pionowyPoniżej wymieniamy zielone gatunki ozdobne, którymi najczęściej zdobi się ściany z roślin. Żeby nie sugerować wyższości jednych odmian nad drugimi, uszeregowaliśmy je w kolejności alfabetycznej. Każdy wybór będzie równie dobry - poza tym architekci krajobrazu zwykle zestawiają ze sobą przynajmniej kilka gatunków. Poszukującym inspiracji polecamy przejrzeć galerie czołowych firm projektujących i tworzących wertykalne ogrody, takich jak warszawski startup 4Nature System, którego misją jest dbałość o zdrowe, zielone biura.

1. Chlorophytum comosum (Zielistka Sternberga)

Zielistka należy do najczęściej typowanych roślin o właściwościach antysmogowych. Ponieważ wytwarza fitoncydy - substancje o działaniu antybakteryjnym, grzybobójczym i pierwotniakobójczym - wspomaga oczyszczanie powietrza. Działa jak filtr rozprawiający się z drobnoustrojami i innymi szkodliwymi związkami (usuwa również formaldehydy), a oprócz tego nawilża powietrze. Słowem - stanowi idealny wybór dla alergików. Chlorophytum tworzy rozłożyste kępy długich, wąskich, łukowato wygiętych liści. Można je łatwo rozpoznać po tym, że pośrodku, przez całą ich długość, biegną charakterystyczne, białe paski. Zielistka często zdobi ogrody pionowe - zwykle w formie uzupełnienia zielonej kompozycji.

2. Cissus rhombifolia ‘Ellen Danica’ (Cisus rombolistny)

Odmiana Ellen Danica wyróżnia się przewieszającymi pędami o ciemnozielonych, powcinanych, owłosionych od spodu liściach. Z wierzchu są one błyszczące, cała blaszka liściowa jest dość cienka i papierowata w dotyku, a łodygi są zdrewniałe. Jeśli chcesz, aby w Twoim biurze stanęła ściana wertykalna, cisus rombolistny będzie strzałem w dziesiątkę - jest bardzo wytrzymały, usuwa tlenek węgla i nie wymaga większych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki wcięciom i zwiewnemu pokrojowi Ellen Danica nada całej kompozycji efektu lekkości.

3. Epipremnum aurerum (Epipremnum złociste)

Epipremnum złociste to wdzięczna, zwisająca roślina o cętkowanych, błyszczących liściach. Posiadają one sercowaty kształt i są nakrapiane żółtymi lub białymi smugami. Co kluczowe, pnącze wspiera oczyszczanie powietrza z formaldehydu, benzenu, ozonu i tlenku węgla. Szybkie przyrastanie pędów pozwala osiągnąć efekt wodospadu żywej zieleni - m.in. dlatego epipremnum tak często zdobi ogrody wertykalne (zwykle służy jako gęsta baza zielonej ściany). Bardzo ciekawą odmianą epi jest ‘N’Joy’ - roślina o drobnych, matowych, lekko pofałdowanych listkach z nieregularnymi, kremowo-białymi przebarwieniami.

4. Ficus pumila (Fikus pnący)

Roślina o zwisającym pokroju, która pochodzi z Azji i występuje naturalnie w Japonii i w Chinach. Wytwarza pędy usiane drobnymi, papierowatymi listkami o jajowatym kształcie - osiągają one długość rzędu 25-40 cm. Ta odmiana figowca potrzebuje średniej wilgotności i dość dużej ilości światła. Roślina nawilża powietrze i pomaga usuwać tlenek węgla. Ponadto znakomicie prezentuje się w wielogatunkowych kompozycjach - nic dziwnego, że niejedna żywa ściana jest porośnięta właśnie przez fikusy pnące.

5. Philodendron scandens (Filodendron pnący)

Klasyczna zielona ściana z roślin nie może się obyć bez filodendrona. To żywozielone, piękne pnącze posiada błyszczące, sercowate liście. Są one regularne rozmieszczone na pędach, które potrafią dorastać nawet do 2-3 metrów długości - dlatego chcąc, aby ściana z roślin wyglądała na zdrową i zadbaną, należy systematycznie je przycinać. Roślina skutecznie wspomaga oczyszczanie powietrza ze szkodliwych związków organicznych, benzenu, amoniaku i formaldehydu. Warto przyjrzeć się także wersji ‘Brasil’ - ta efektowna odmiana filodendrona wyróżnia się podłużnymi, jasnozielonymi, a niekiedy żółtymi przebarwieniami.

Żywe ściany - jednolite lub z akcentamiWymienione wyżej rośliny stanowią podstawę katalogu 4Nature System. Zamawiając zieleń do biura na wymiar (www.4naturesystem.com/pl/zywe-sciany-na-wymiar-sciany-wertykalne) lub decydując się na wynajem roślin, możesz zasugerować architektom, aby uwzględnili jeden lub kilka z tych gatunków. Co bardzo ważne, wszystkie powyższe propozycje znajdują się w tak zwanej I grupie cenowej - w 4NS można bowiem wybierać spośród 40 roślin podzielonych na dwie grupy cenowe. Grupa I to tańsze, łatwe w utrzymaniu zielone gatunki ozdobne, które stanowią idealną bazę pod wertykalny ogród. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obsadzić nimi całe zielone ściany, uzyskując zamierzony, jednolity efekt.

II grupa cenowa obejmuje nieco bardziej wyszukane rośliny, które mogą stanowić urozmaicenie kompozycji i wprowadzać ciekawy akcent przyciągający uwagę. Zielone ściany we wnętrzach są chętnie ozdabiane przez gatunki kwitnące (jak Anthurium andreanum albo Clivia minata - obie z pięknymi, kolorowymi kwiatami). Na uwagę zasługują również odmiany o nietypowym kształcie liści (patrz: Fatsja japonica czy Monstera deliciosa) oraz o ciekawym wybarwieniu (w tym Maranta leuconeura, Diffenbachia, Aglaonema czy Alocasia). Możesz ustalić z architektami krajobrazu, które gatunki chciałbyś zobaczyć w aranżacji albo pozostawić specjalistom wolną rękę. Jeśli ograniczysz się jedynie do wyboru grupy cenowej lub do wskazania luźnych inspiracji, ogród wertykalny będzie dla Ciebie większą niespodzianką.