Wiadomości

  • 16 marca 2021
  • 17 marca 2021
  • wyświetleń: 8711

Zmarł Emil Buchta, zasłużony działacz sportowy z Czechowic

W nocy z poniedziałku na wtorek zmarł Emil Buchta, zasłużony działacz sportowy z Czechowic, legenda klubu MRKS Czechowice-Dziedzice. Miał 92 lata.

Emil Buchta
Zmarł Emil Buchta, zasłużony działacz sportowy z Czechowic


Postać Emila Buchty przybliżaliśmy w minioną niedzielę w ramach naszego cyklu "Historyczne ciekawostki" w artykule Jacka Cwetlera z Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. - Zapewne nestor czechowickiej piłki nożnej, Emil Buchta, człowiek legenda, piłkarz, sportowiec, trener, twórca szkółki piłkarskiej, wychowawca dziesiątków pokoleń młodzieży, człowiek zasad i Fair Play i autor książek o dziejach sportu w Czechowicach i Dziedzicach - pisał kustosz czechowickiej Izby Regionalnej.

Emil Buchta stoi drugi od prawej
Emil Buchta stoi drugi od prawej · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


Emil Buchta pochodził z Czechowic, gdzie przyszedł na świat 3 kwietnia 1928 roku (7 lat po powstaniu RKS-u Czechowice), w rodzinie górniczej. Ojciec Franciszek, pracował na kopalni "Silesia", a matka Tekla z d. Góra, zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego. Emil, uczęszczał do Szkoły Powszechnej nr 2 na Grabowicach. Wojna przerwała naukę w polskiej szkole, ale do ukończenia 14 roku życia kontynuował naukę w niemieckiej szkole Ubergangs-Volksschule in Tschechowitz-Dziedzitz.

E. Buchta w dolnym rzędzie trzeci od prawej
E. Buchta w dolnym rzędzie trzeci od prawej · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


W latach 50. XX wieku redakcja "Sportu Śląskiego" zaliczyła Emila Buchtę do grona czołowych napastników na Górnym Śląsku (sklasyfikowany został na 4 miejscu). - Lata 1952-53 były najbardziej udanym okresem w sportowej karierze Emila Buchty. Grając w Stali wspiął się na wyżyny swoich możliwości, zachwycając swoją grą wszystkich kibiców, nie tylko z regionu Podbeskidzia - podkreśla W. Fluder.

Więcej o postaci Emila Buchty można przeczytać tutaj.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.