czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 marca 2021
  • 22 marca 2021
  • wyświetleń: 1205

PIM przytacza garść statystyk na Światowy Dzień Wody

W poniedziałek, 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji czechowickie Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej przytacza garść ciekawych statystyk na temat zużycia wody.

kran
PIM przytacza garść statystyk na Światowy Dzień Wody · fot. pixabay.com


Woda pokrywa ok. 70% powierzchni globu, jest to jednak w większości woda słona. Głównym źródłem zaopatrzenia ludzi w wodę są wody powierzchniowe, przede wszystkim wody płynące oraz wody podziemne, zalegające w płytkich warstwach geologicznych - stanowią one jedynie ok. 1% wody na ziemi. 88% słodkich zasobów wody na ziemi stanowią lodowce. Wymiana wody w lodowcu trwa 5000 lat, a w atmosferze zaledwie 30-40 dni.

Dziennie człowiek zużywa średnio 110 litrów wody, przy czym do celów konsumpcyjnych jedynie 2,5-3 l. Zużycie wody zwiększyło się w ciągu ostatnich kilku lat dwukrotnie. W wyniku tego zasoby źródeł podziemnych zmniejszają się szybciej niż odnawiają (przeciętny Brytyjczyk zużywa dziennie 200 litrów wody, Amerykanin - 500, a Somalijczyk ok. 10). Dziecko urodzone w kraju rozwiniętym spożywa 30-50 razy więcej wody niż dziecko z kraju rozwijającego się. 1/3 ludzi żyje w krajach, które cierpią na niedostatek wody. Za kilkanaście lat tylko 1/3 ludzi będzie mieszkała w krajach, które mają jej pod dostatkiem.

Średnia czteroosobowa rodzina zużywa blisko pół tony wody dziennie (około 500 litrów) i taką samą ilość jedno mieszkanie produkuje ścieków. Uszkodzona spłuczka w ubikacji może spowodować stratę aż 315 m3 wody w ciągu roku. 15 litrów wody wypływa z całkowicie odkręconego kranu w ciągu 1 minuty, a tyle trwa umycie dwu - trzech talerzy pod bieżącą wodą. 20 litrów wody wycieka w ciągu doby z nieszczelnego kranu w tempie dwóch kropli na sekundę.

Jakie są przykładowe ilości zużycia wody podczas codziennych czynności? Oto liczby:
  • kąpiel w wannie: 100 litrów,
  • prysznic: 30-100 litrów,
  • spłukanie toalety: 6-10 litrów,
  • umycie rąk i twarzy: 10 litrów,
  • jedno pranie w pralce automatycznej: 60 litrów,
  • mycie naczyń przez 15 min pod bieżącą wodą: 200 litrów.


Konkretne statystyki na temat zużycia wody przez mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice w ostatnich latach przytaczaliśmy 18 lutego w artykule "Ile wody kupi PIM od Aquy? Spółka planuje działania na lata 2021-2024".

mp / czecho.pl, źródło: Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.