czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 24 marca 2021
 • wyświetleń: 1490

Święta wiosenne w Niemczech w 2021 roku - Wielki Piątek, Wielkanoc i nie tylko

Materiał partnera:

Planując wyjazd do Niemiec, czy to w celu zwiedzenia tego pięknego kraju, czy może spędzenia świąt Wielkanocnych z mieszkającą w nim rodziną, warto sprawdzić kalendarz obowiązujących w całym państwie dni wolnych. Daty te mogą delikatnie różnić się od tych, które ustalone są w Polsce. Warto pamiętać także, że Niemcy dzielą się na 16 landów, w których dni wolne bywają ustalane niezależnie od siebie.

Święta wiosenne w Niemczech w 2021 roku - Wielki Piątek, Wielkanoc i nie tylko


Święta i dni wolne w Niemczech - kalendarz 2021W aktualnym niemieckim kalendarzu na rok 2021 znaleźć można 9 dni wolnych od pracy, które obowiązują na terenie całego kraju. Oczywiście są od nich pewne wyjątki - mowa między innymi o pracownikach służby zdrowia, którzy nawet podczas ważnych świąt państwowych muszą pełnić dyżury w szpitalach i innych placówkach medycznych. Kalendarz świąt i wakacji szkolnych w Niemczech na 2021 rok w większości przypadków wskazuje jednak następujące terminy:

 • 1 stycznia - Nowy Rok;
 • 2 kwietnia - Wielki Piątek;
 • 5 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny;
 • 1 maja - Święto Pracy;
 • 13 maja - Wniebowstąpienie Pańskie;
 • 24 maja - Zesłanie Ducha Świętego;
 • 3 października - Dzień Zjednoczenia Niemiec;
 • 25 grudnia - I dzień Świąt Bożego Narodzenia;
 • 26 grudnia - II dzień Świąt Bożego Narodzenia.


Wigilia oraz Sylwester to okazje, które w Niemczech dla większości obywateli są dniem pracującym. W kraju tym podobnie jak w Polsce obchodzi się wszystkie ważne święta katolickie. W dni takie jak Wielki Czwartek tuż przed Wielkanocą lub właśnie Sylwester, który poprzedza Nowy Rok, nawet Polacy zwykle idą jednak do pracy.

Kalendarz dni wolnych w Niemczech to nie tylko zbiór świąt państwowych. Zaznaczone są na nim także wakacje i ferie w tym kraju, które dotyczą dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół.

Wybierając się do Niemiec, warto także pamiętać, że w kraju tym sklepy pozostają zamknięte w niedzielę. Zakupy należy więc zrobić najlepiej jeszcze przed weekendem, który jest dla Niemców czasem spędzanym w rodzinnym gronie.

Wielkanoc i inne święta w Niemczech wiosnąZarówno Polska, jak i Niemcy, to kraje katolickie, dlatego w obu państwach obchodzona jest Wielkanoc. Rozpoczyna się ona od Wielkiego Czwartku, który w tym roku pokrywa się z popularnym prima aprilis 1 kwietnia, czyli dniem robienia bliskim zabawnych żartów. Wielki Czwartek to pamiątka po ostatniej wieczerzy Jezusa ze swoimi uczniami, która obchodzona jest licznymi nabożeństwami odprawianymi w kościołach. Dzień ten nie jest wolny od pracy, w przeciwieństwie do następującego po nim Wielkiego Piątku 2 kwietnia 2021 roku. Kolejne istotne święto to Poniedziałek Wielkanocny 5 kwietnia, który również, podobnie jak Wielki Piątek, jest dniem wolnym w całym kraju. Wszystkie święta w Niemczech wiosną zostały czytelnie wypisane w kalendarzu pod adresem https://ru-geld.de/pl/holidays/list/#march-in-germany.

Gdy minie już Wielkanoc, kolejną okazją do świętowania jest Święto Pracy 1 maja. Co ciekawe, 30 kwietnia, tuż przed wspomnianym Świętem Pracy, młodzież obchodzi popularną Noc Walpurgii, której tradycja wiąże się ze starożytnymi wierzeniami. Dziś jest to już głównie zabawa, podczas której dzieci przebierają się w ciekawe stroje, opowiadają sobie straszne historie, a zakochane pary przeskakują przez ognisko.