Wiadomości

  • 28 marca 2021
  • wyświetleń: 2094

Grupa Rybacka "Bielska Kraina" podsumowała 5 lat działalności

Minęło 5 lat współpracy Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina z rybakami, gminami, instytucjami kultury, podmiotami i osobami zaangażowanymi w rozwój regionu w okresie programowania 2014-2020. Realizacja LSR pozwala na rozwój 5 gmin powiatu bielskiego: Bestwiny, Czechowic-Dziedzic, Jasienicy, Jaworza oraz Wilamowic.

stawy, przyroda, woda, bestwina
Grupa Rybacka "Bielska Kraina" podsumowała 5 lat działalności · fot. LGR "Bielska Kraina"


Współpraca na rzecz rozwoju Bielskiej KrainyJak informuje GR "Bielska Kraina", przez 5 lat swojej działalności pozyskała ona środki dla mieszkańców i całego obszaru w wysokości około 12 mln złotych, a poprzez realizację ponad 70 przedsięwzięć wykonała większość założeń zapisanych w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2014-2020 dla obszaru Bielskiej Krainy (LSR) w ramach środków PO RiM 2014-2020.

Plany stały się rzeczywistością- Wspólnie zdecydowaliśmy o celach i przedsięwzięciach zapisanych w strategii, by następnie za pośrednictwem organu decyzyjnego Stowarzyszenia tj. Rady wybrać projekty do realizacji. Pozwoliły one rozwinąć region pod względem gospodarczym (powstało bądź utrzymano ponad 50 miejsc pracy) oraz zachować lokalne dziedzictwo kulturowo-historyczne i przyrodnicze obszaru. Na naszym obszarze powstało 19 obiektów infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, które służą lokalnej społeczności m.in. place zabaw, siłownie zewnętrzne, park miniatur, motylarnia, zadaszone wiaty grillowe, itp. miejsca służące mieszkańcom - podkreśla Grupa Rybacka "Bielska Kraina".

- Wsparliśmy gospodarstwa rybackie w zakresie modernizacji i innowacyjności oraz tworzenia punktów sprzedaży ryb, w tym funkcjonowania małych przetwórni. Ponadto w okresie 5 lat zrealizowaliśmy 4 projekty współpracy z innymi Lokalnymi Grupami Rybackimi, które kierowane były do podmiotów branży rybackiej i obejmowały udział w branżowych szkoleniach, wizytach studyjnych, a także działania poświęcone promocji hodowców i Szlaku Karpia - produktu turystycznego, który rozwijamy od 2011 roku - dodaje stowarzyszenie.

Dodatkowa działalnośćObok swojej podstawowej działalności, LGR "Bielska Kraina" z powodzeniem sięga po środki zewnętrzne, które pozwalają jej wesprzeć działania zaplanowane w LSR w zakresie aktywizacji lokalnych społeczności. Projekty, które aktualnie realizuje, poświęcone są edukacji przyrodniczej najmłodszych mieszkańców Bielskiej Krainy, promocji dań regionalnych, w szczególności potraw rybnych, aby gościły one na naszych stołach nie tylko od święta.

Ponadto LGR "Bielska Kraina" organizuje wydarzenia plenerowe, w tym zawody wędkarskie oraz zawody jednostek ochotniczych straży pożarnych. W ramach projektów wydaje liczne materiały promocyjne: publikacje, książki kucharskie, a także materiały edukacyjne, które trafiają do placówek oświatowych z naszego regionu.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.