czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 25 marca 2021
  • wyświetleń: 1018

Kredyty hipoteczne są rekordowo tanie

Materiał partnera:

Wciąż trwająca dobra koniunktura na rynku nieruchomości mieszkaniowych nie omija także Czechowic-Dziedzic. Według niektórych szacunków średnia cena metra lokalu mieszkalnego w ostatnich 12 miesiącach wzrosła nawet o ponad 10%! Kwotow zbliżamy się do psychologicznej bariery średniego kosztu metra na poziomie 5 tysięcy. Czy to już jest za drogo i w związku z tym - czy warto obecnie zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Linkhouse


Jeśli dokładniej przyjrzeć się całej transakcji zakupu mieszkania za środki uzyskane z kredytu, okaże się, że cena lokalu nie jest jednymy i czasami nie najważniejszym kryterium opłacalności całej transakcji. Kluczowy jest także koszt kredytu hipotecznego, a ten obecnie jest rekordowo niski.

Na taki stan rzeczy ma wpływ bezprecedensowa polityka pieniężna NBP - działająca przy centralnym banku Rada Polityki Pieniężnej ustawiła stopy procentowe na bardzo niskim poziomie. To się przekłada zarówno na niskie oprocentowanie lokat oszczędnościowych, jak też na niskie oprocentowanie kredytów. Dotychczas zazwyczaj tak, że przy niskim oprocentowaniu, banki podnosiły swoje marże. Jednak obecnie, być może przez pandemię, kredyty nie drożeją.

Jeśli mieszkania nadal będą zyskiwać na wartości, zakup lokalu na swoje potrzeby lub w celach inwestycyjnych, może być dobrym posunięciem, nawet jeśli ma być to zakup kredytowany. Robiąc jakiekolwiek kalkulacje, warto znaleźć online kalkulator kredytu hipotecznego i sprawdzić, jakie są nasze możliwości kredytowe oraz jaka będzie miesięczna rata przy planowanym poziomie zadłużenia.

Robiąc takie kalkulacje należy pamiętać, że wspomniane stopy procentowe mogą ulec zmianie - są elementem polityki pieniężnej i jednym z podstawowych narzędzi walki z inflacją. Nie wykluczone więc, iż w pewnym momencie RPP zacznie je podnosić. Trzeba więc sprawdzić, jak urośnie nam rata kredytu, gdy stopy wzrosną. Dobry kalkulator zdolności kredytowej powinien nam umożliwić zmianę tego parametru i zrobienie symulacji dla różnych zadanych parametrów.

W chwili obecnej średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi niecałe 2,3%. Mowa tu o średniej, więc można znaleźć jeszcze korzystniejsze oferty. Obsługa takiego zadłużenia nie jest zbyt obciążająca, jeśli odpowiednio obliczy się swoją zdolność kredytową. Trzeba jednak pamiętać o możliwych zmianach wysokości stóp, które według części analityków mogą nastąpić dopiero za 4-5 lat. Oznaczałoby to, że przez tyle lat miesięczna rata będzie niska. Później, jeśli RPP rzeczywiście podwyższy stopy, zacznie rosnąć, jednak większość ekspertów uważa, że podwyżki te będą stopniowo. RPP raczej nie zdecyduje się na terapię szokową i nie podniesie stóp do starych poziomów w ciągu kilku miesięcy. Taki ewentualny proces trwałby kilka lat. Byłby to więc wystarczający czas do przygotowania domowego budżetu do spłacania wyższej raty.

Analiza parametrów rynku nieruchomośći i rynku kredytów pokazuje, że, mimo wysokich cen mieszkań, zakup lokalu na kredyt może być dobrym posunięciem. Spłata kredytu jeszcze nigdy nie była tak tania.