Wiadomości

  • 26 marca 2021
  • wyświetleń: 3972

Nasz region wśród najbardziej zanieczyszczonych w Europie

Bielsko-Biała znalazło się w czołówce rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie - stolica Podbeskidzia uplasowała się na 38. pozycji. Nie lepiej jest w uzdrowisku nieopodal naszego miasta - Goczałkowice-Zdrój znalazły się na 14. miejscu. Zestawienie przygotowała szwajcarska firma IQ Air.

smog
Nasz region wśród najbardziej zanieczyszczonych w Europie · fot. helipoland.com


Jak czytamy na branżowej stronie internetowej Smoglab, szwajcarski ranking IQ Air podaje na bieżąco informacje o zanieczyszczeniu powietrza w ponad 90 miastach na całym świecie. Raz w roku podsumowuje dane również z mniejszych miejscowości, tworząc ranking najbardziej zanieczyszczonych miejsc na Ziemi. W europejskim zestawieniu na pierwszym miejscu znalazło się Orzesze w powiecie mikołowskim na Śląsku. Najbardziej zanieczyszczone miasta świata znajdują się w Chinach i Indiach.

Oprócz wspomnianego już Orzesza najgorsze powietrze w Polsce mają Goczałkowice Zdrój (14. miejsce w Europie), Ksawerów (23. miejsce w Europie) Racibórz (37. miejsce) oraz Bielsko-Biała, które znalazło się na 38. pozycji.

Szwajcarski ranking IQ Air powstał na podstawie pomiarów stężenia najbardziej szkodliwego dla człowieka pyłu PM2.5. Skąd tak duże stężenia w Polsce? Jak zwraca uwagę Smoglab - przede wszystkim z tzw. niskiej emisji. Są to zanieczyszczenia generowane przez przestarzałe piece i kotły. Pełny ranking IQ Air można znaleźć tutaj.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj