czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 27 marca 2021
  • wyświetleń: 341

Kiedy warto przeprowadzić serwis klimatyzacji?

Materiał partnera:

Klimatyzacja to obecnie niezbędnik, szczególnie w pomieszczeniach biurowych, gdzie często przez większą część roku okna są pozamykane, żeby nie było przeciągów. Dzięki temu urządzeniu jest nie tylko przyjemnie chłodno w upalne dni, ale też powietrze nie zawiera groźnych dla zdrowia bakterii, wirusów i alergenów. Wszystko jednak do czasu, aż klimatyzator nie ulegnie awarii. By do tego nie dopuścić, należy dbać o to urządzenie. Jak często więc serwisować klimatyzację?

Kiedy warto przeprowadzić serwis klimatyzacji?


Dlaczego warto pamiętać o serwisowaniu klimatyzacji?Korzystając z usług konserwacyjnych, można w znacznym stopniu wydłużyć żywotność klimatyzacji. Serwisowanie pozwala cieszyć się zdrowym powietrzem w przestrzeni, w jakiej urządzenie to jest włączone. Regularne użytkowanie sprawia, że z czasem filtry się zapychają, gdy zatrzymując codziennie różnego rodzaju zanieczyszczenia. Gdy do tego dojdzie, klimatyzacja przestaje działać prawidłowo.

Systematyczny serwis klimatyzacji zapobiega zatem rozwojowi bakterii i grzybów w obrębie tego sprzętu, które wraz z cyrkulacją powietrza, dostają się do organizmu człowieka. W kontakcie z nimi może dojść do poważnych problemów zdrowotnych, np. chorób układu oddechowego, a nawet zapalenia płuc. Oddychając takim zanieczyszczonym powietrzem, można również nabawić się alergii, czy objawów, które występują podczas infekcji grypowej, jak kaszel, katar, czy podwyższona temperatura. O tym, że coś niedobrego dzieje się z klimatyzacją "informuje" zwykle nieprzyjemny zapach pochodzący z urządzenia.

Co najczęściej serwisuje się w klimatyzacji?Przeważnie serwis klimatyzacji polega na oczyszczeniu filtrów, które służą do zatrzymywania wszelkich zanieczyszczeń krążących w powietrzu. Jeśli klimatyzator jest wyposażony w filtry wielokrotnego użytku, nie trzeba wówczas korzystać z usług specjalistycznych firm. Można je wtedy oczyścić samodzielnie. Wystarczy pozbyć się zanieczyszczeń zgromadzonych na filtrach odkurzaczem albo na mokro, za pomocą ciepłej wody.

Innym elementem klimatyzacji, który często się brudzi, jest skraplacz. W tym miejscu gromadzi się także wiele bakterii i grzybów - chcąc je usunąć, należy użyć preparatu grzybobójczego zmieszanego z ciepłą wodą.

Chłodnicę także warto wyczyścić od czasu do czasu. W to miejsce dostaje się nieoczyszczone powietrze, więc siłą rzeczy bakterie, wirusy i zanieczyszczenia się na niej osadzają. By je skutecznie wyeliminować, warto zastosować detergenty. Jednak najbardziej efektywne czyszczenia zapewnia profesjonalna ekipa.

Kiedy serwisować klimatyzację?W zależności od tego, jak często korzysta się z klimatyzacji w ciągu rok należy uwzględnić, jak często powinno się ją serwisować. Jeżeli użytkuje się ją tylko latem, wtedy najlepiej przeprowadzić konserwację tuż przed okresem wyższych, letnich temperatur, a także zaraz po tym, gdy sezon ten dobiegnie końca.

Natomiast jeśli z urządzeń tych korzysta się systematycznie przez cały rok, wtedy warto czyścić je co najmniej raz w miesiącu. Wtedy serwis klimatyzacji pozwoli utrzymać sprzęt w czystości, a także uda się odpowiednio wcześnie zauważyć elementy, które się zużyły i warto je wymienić na nowe.

Sprawdź serwisowanie klimatyzacji w Kliwent